Öğretmen Diyarı

Bilimsel mucize : Hipnoz

Uzmanlar tarafından bilinçle uygulanan hipnoz yöntemiyle ruh sağlığı ve vücut sağlığı korunuyor!

\"\"Filmlerde dolandırıcıların, büyücülerin etkileme yöntemleri olarak izlediğimiz hipnozun aslında ruh ve beden sağlığını korumak ve geliştirmek açısından büyük bir önemi var.

American Psychological Association’a göre hipnoz, eğitimli ve bilgili kişiler tarafından yapıldığında sağlık açısından oldukça yarar sağlıyor.

Hipnoz nedir?

Tıbbi hipnoz işleminin asıl ismi Hipnoterapi’dir. Hipnoterapi, uzmanlar tarafından uygulanan sözlü veya zihinsel imgelem anlamına gelir. Bu genellikle ruh sağlığının bozulduğu durumlarda uygulanan ve olumlu sonuç alınan bir tedavi türüdür.

Telkinlerle odak noktalarına uygulanan bu tedavi yönteminde insanların genellikle beynindeki kilitlenmiş ya da hapsedilmiş duygularına kadar rahatlaması sağlanır.

Sadece ruhu değil vücudu da tedavi ediyor

Ruh sağlığı açısından psikologların ya da uzmanların hipnozla onarabileceği durumların yanı sıra yapılan araştırmalara göre kişiler küçük yöntemlerle de kendilerini arındırabilirler.

Amerikan Tıp Birliği; 1958 yılında hipnozu bir tedavi yöntemi olarak ele almış ve bunun hemen ardından Harvard Tıp Okulu’a kadar hipnoz yöntemi geliştirilerek günümüze dek ulaşmıştır. Pek çok faydası olan bu yöntem her derde deva değil ama sigarayı bırakmadan, kilo vermeye dek pek çok konuda umut verici sonuçlara ulaştı.

İşte bilim desteği almış olan hipnoz tedavisinin bilinen faydaları:

Uyku sorunlarına çözüm

Hipnoz tedavisinde etkiyi arttırabilmek için derin uyku seansında çalışmaya katılanların sorulan soruya cevap verdiği bir uyuma sistemi sağlanıyor.

İsviçreli araştırmacıların bir grup kadın üzerinde denedikleri yöntemse hipnoz tedavisinin geliştirilebilmesi açısından önemli bir adım oldu. Bir grup sağlıklı ve genç kadına 90 dakika boyunca dinletilen telkin müzikleriyle uyku problemlerinin önüne geçilmesi sağlanabiliyor.

Barsak hastalıklarını azaltıyor

Irritabl Barsak Sendromu olan kişilere uygulanan hipnoz yönteminin sonuçları oldukça şaşırtıcı. Barsak sendromu yaşayan kişilere 12 hafta boyunca uygulanan hipnoz yöntemiyle yüzde 81′e kadar olumlu sonuç elde edildi.

Hatta bu yöntem sonrasında barsak hastalığına sahip olan kişiler 6 yıl boyunca izlenmiş ve hastalık yeniden nüksetmemişti.

Sıcak basmasını hipnozla atlatın

Kadınlarda menopoz döneminde yaşanan sıcak basmaları beş haftalık hipnoz tedavisiyle son bulabiliyor. Hipnoz çalışması yapılan kadınların yüzde 74′ü 12 hafta sonra, sıcak basması sorunundan kurtuldu.

Acıyı azaltıyor

Hipnoz yöntemiyle kronikleşen ağrılar ya da acı çekilen rahatsızlıklarda durum yarı yarıya düşüyor. Yine uzmanlar tarafından yapılan hipnoz tedavisiyle pek çok ağrının önüne geçmek yine hipnoterapiyle mümkün olabiliyor.

Sürekli sinirlilik durumuna son! 

Belki de hipnozun en bilinen etkilerinden biri sinirleri yatıştırması. Sinirlilik, asabiyet, stres gibi sorunlar beraberinde kalp damar hastalıklarından kansere kadar pek çok olumsuz sonuç doğurabiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan tedaviyle kişilerin daha sakin olarak konu ve olaylara bakış açısı kazanması sağlanıyor. Yapılan araştırmalar ve tedavi edilen hastalar üzerindeki incelemeler sürekli sinirlilik halinin neredeyse tamamının hipnozla yok olduğunu ortaya çıkardı.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
bilimsel mucize hipnoz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim