Öğretmen Diyarı

Bilimsel Cahillik ve Öğrenememek

Konu hakkında uzman olmak için çok çalışmak ve öğrenmek gerekir.  Ama dünya dönmeye devam ettikçe, her şeyi bilmek mümkün değildir. Mutlaka yeni bir şeyler vardır. “Ben bu konudaki her şeyi biliyorum, bu işin uzmanıyım” diyen birisinden korkmak gerekir. Bu her şeyi biliyorum durumu “Bilimsel cahillik” tir.  Bazen çok bilmek cahilliğin en kötü biçimidir. Çok bildiğini sanırken burnun dibindeki olayı çözemez. Terzi kendi söküğünü dikemez durumu biraz. Oysa durum daha karmaşıktır.

Konuşmalarında çoğunlukla referans veren, doktora tezi gibi konuşan, bilimsel yazıların arkasına sığınan, konuları değişmez yasalara endeksleyen, duruma göre değişen davranışların farkında olmayan ve cümlelerinde Türkçe olmayan yabancı kelimelere sıkça yer veren  kişiler bilimsel cahilliğe çok yatkındırlar. Bu kişilerin bilgisi arttıkça, farkındalıkları azalır. Oysa bilgi arttıkça farkındalığın artması gerekir eğer farkındalık artmazsa bilgi bilimsel cahillikten öteye gitmez ve karşılaşılan durumlar karşısında bir işe yaramaz.

Bu konuyla ilgili  çok güzel bir öyküyü aktarmak isterim.

SHERLOCK HOLMES, DR. WATSON’LA BİRLİKTE KAMP YAPMAKTADIR. GECENİN GEÇ BİR SAATİNDE SHERLOCK HOLMES UYANIR VE DR. WATSON’I DÜRTER.

“WATSON” DER, “GÖĞE BAK VE BANA NE GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLE.”

“MİLYONLARCA YILDIZ GÖRÜYORUM” DER WATSON.

SHERLOCK HOLMES SORAR:“PEKİ BUNDAN NE SONUCA VARIYORSUN?

WATSON BİRAZ DÜŞÜNDÜKTEN SONRA ŞU CEVABI VERİR: ASTRONOMİK AÇIDAN MİLYONLARCA GALAKSİ. VE MUHTEMELEN MİLYARLARCA GEZEGEN BULUNDUĞU SONUCUNA VARIYORUM. ASTROLOJİK AÇIDAN SATÜRN’ÜN ASLAN BURCUNA GİRDİĞİNİ GÖRÜYORUM. ZAMANSAL AÇIDAN SAATİN YAKLAŞIK ÜÇÜ ÇEYREK GEÇTİĞİNİ KESTİREBİLİYORUM. METEOROLOJİK AÇIDAN YARININ HARİKA GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. TEOLOJİK AÇIDANSA TANRI’NIN HER ŞEYE GÜCÜNÜN YETTİĞİNİ VE BİZİM MİNNACIK OLDUĞUMUZU ÇIKARABİLİYORUM. E, PEKİ SEN NE SONUCA VARDIN HOLMES?

SHERLOCK HOLMES CEVAP VERİR: “BİRİSİ ÇADIRIMIZI ÇALMIŞ DOSTUM.”

Bu adam bilimsel bilgisiyle çok etkileyicidir. Ancak gerçekliğin farkında olmayan bilimsel bilgi gerçeği aydınlatmaya yetmez. Müthiş bir körlüğe yol açabilir. O bilimsel bilgi gerçeği örter. Ne kadar bilirseniz bilin başkasının bilgisini küçümsemeyin Her şeyi bilmeniz imkansızdır ve öğrenmek sonsuz bir süreçtir. Bilimsel cahillik ve uzmanlık, “Her şeyi biliyorum ben” ile birleşince çok tehlikeli olabilir. Çünkü öğrenmenin önündeki en büyük engel, öğrendiğini sanmaktır.

Bu yüzden bir yargıda bulunurken, bilimsel cahillikten sıyrılın ve mutlaka burnunuzun dibini gördüğünüzden emin olun.  Aksi halde, burnunuzun dibindeki ilk duvara çarparsınız ve bu durumda kırılan burnunuzu açıklamaya hiç bir bilimsel bilgi yetmez

Yazan : Cengiz Çatalkaya / Yetenek ve Kariyer

Kaynak: kisiselbasari.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol