Öğretmen Diyarı

BİLİMSEL BİR ARAŞTIRMA YUMRUK SIKMA YOLUYLA HAFIZANIN GÜÇLENDİREBİLECEĞİNİ ORTAYA KOYDU.

 


-ÖĞRENİRKEN SAĞ
-HATIRLARKEN SOL YUMRUĞUN 90 sn.
SIKILMASI İLE HAFIZA ARASINDAKİ İLİŞKİ OLDUĞU ANLAŞILDI.
Bu yazıda sizlere Plos One dergisinde yayımlanmış bir araştırmadan bahsetmek istiyorum..
New Jersey Ruth Propper'a Montclair Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre bazı basit vücut hareketleri nin geçici hafızayı değiştirebildiği ve beynin işleyişini artırabilirdiğini gösterdi.
yapılan Deneyde HERA model(hemispheric Encoding/Retrieval Asymmetry )baz alınıyor.
Buna göre;
- ‘episodic’ bellekte,sol prefrontal lob kodlamayla,
-sağ prefrontal lob geri çağırmayla daha ilgili.
ARAŞTIRMA'da ,bu modelden yola çıkılarak;
- üst bellekte sağ el sıkma(sol hemisfer aktivasyonu) kodlamaya,
-sol el sıkma (sağ hemisfer aktivasyonu) geri çağırmaya ilişkin pozitif sonuçlar vereceği yönünde bulgular ortaya çıkmış. .
Bu tarz bir el sıkma hareketinin önceki çalışmalarda beynin duygusal işletim sürecine de etkisi görülmüş,dışavurulan (mutluluk, kızgınlık vs.) duyguların sol prefrontal korteksin,dışadönük (üzüntü,endişe vs.) duyguların sağ prefrontal korteksin aktivasyonuyla arttığı görülmüş.
Varılan sonuçlar ise kısaca şu şekilde; önce sağ elindeki topu sıkıp kelimeleri belleğine kodlayan (sol hemisferi çalıştıran) ve ardından sol elindeki topu sıkıp bilgilerini geri getiren kişiler,
diğer kombinasyonlarda işlemleri gerçekleştiren kişilere oranla üstün bir ‘episodic’hafıza niteliği göstermiş.
sağ yumruğu 90 saniye süreyle sıkılmasının hafıza oluşumuna yardımcı olduğunu, aynı işlemin sol yumrukta yapılmasının ise hatırlamayı kolaylaştırdığını açıkladı.
50 yetişkin ile yapılan deneyde, kişilerin bu yolla uzun bir kelime listesini hatırlamaya çalışırken daha iyi performans sergilediği görüldü.
Araştırmacılar, yumruk sıkmanın beyinde hafıza ile ilgili bazı özel bölgeleri harekete geçirdiğine inanıyor.
Dr Propper BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bir şey öğrenmeden hemen önce sağ yumruğun, hatırlamaya çalışırken de sol yumruğun sıkılması hafızayı geliştiriyor.” dedi.
Daha önceki araştırmalarda, sağ yumruğun sıkılması ile beynin sol yarısının, sol elin sıkılması ile de sağ yarısının harekete geçtiği gözlenmişti.
Bu eylemin duygularla bağlantısı kurulmuş, örneğin sağ yumruğun mutluluk ve öfke ile, sol yumruğun ise üzüntü ve endişe ile bağlantısına dikkat çekilmişti.
Hafıza ile ilgili süreçlerde beynin iki yarısının da kullanıldığı, sol yarısının hafıza kaydında, sağ yarısının ise hatırlamada etkili olduğu düşünülüyor.
Yapılacak yeni araştırmalarla yumruk sıkmanın sözel ya da uzamsal, kelimelerin yanı sıra resim ve yerlerin de hatırlanması ile ilgili diğer zihinsel işlevleri de etkileyip etkilemediği incelenecek.
Ancak araştırma sonuçlarını kesin bir dille ifade etmek için daha fazla konu üzerinde daha fazla çalışma yürütülmesi gerektiği belirtiliyor.
Londra Üniversitesi Bilişsel Sinirbilim Enstitüsü’nden Profesör Neil Burgess, hafıza üzerindeki özel etkinin kesin olarak belirtilmesi için daha geniş bir araştırma gerektiğini, örneğin tarama yoluyla beynin sol ve sağ yarısına kan akışının incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim