Öğretmen Diyarı

BEYNİ GENÇ VE ZİNDE TUTMANIN 9 YOLU

 

İşte seneler geçmesine karşın beyni genç ve zinde tutmanın 9 yolu;

 

1 Susuz kalmayın

2 Şekeri azaltın

3 “Abur cubur” tehlikesi

4 Omega-3

5 Antioksidanlar

6 Kafein tüketimini azaltın

7 Alkolü azaltın

8 Egzersiz yapın

9 Stres yönetimi

Susuz kalmayın

İnsan vücudundaki su oranı, fizyolojik birçok aktivite için yaşamsal ehemmiyet taşır. Beynin emek harcaması da bunların en önemlilerinden birisidir. Vücuttaki su oranın düşmesi, konsantrasyon yitirilmesine ve uyuşukluğa sebep olur.

 

Vücuttaki doğru su oranını korumak için, güne iki bardak su içerek adım atmak ve gün içinde her an içmeye hazır olarak bir şişe su taşımak da yararlı olacaktır.

 

 

Şekeri azaltın

Vücuda alınan şeker, tat anlamında keyif verici olsa da, beyin açısından pek sıhhatli değildir. Şekerin beyin üstünde sersemletici bir tesiri olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

 

Şekeri azaltmanın en iyi yolu, ofis yada ev ortamında ulaşılabilir olmasını önlemeye başlamaktan geçiyor. Vücudun şeker ihtiyacını naturel olarak tatlı olan gıdalardan karşılamak da şekeri azaltmada destek olacaktır.

 

 

“Abur cubur” tehlikesi

“Abur cubur” sınıfı içinde sayılabilecek aşırı tuz yada yağ içerikli gıdalar, beyin fonksiyonları üstünde negatif etkilere sebep olurlar. Bu tip gıdaların tehlikesi, bilhassa hidratasyon problemlerine zemin sağlamalarıdır.

 

Gün içindeki atıştırmaları tamamen terketmek mümkün değilse bile, tercih edilen gıdaların içeriklerine dikkat ederek, organik yağlardan üretilen gıdaları tüketmek mümkün olabilir.

 

 

 

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri, beyin için son aşama faydalıdır. Beynin emek harcama faaliyetlerine sağlamış olduğu büyük desteğin yanında, stresi azaltıcı tesirleri de göz ardı edilemeyecek seviyede yüksektir. Küçük bir hatırlatma, Omega-3 balıklarda bilhassa somon balığında yüksek oranda vardır.

 

 

 

Antioksidanlar

Bilinmiş olduğu şeklinde, insanoğlu yaşlandıkça beyin hücreleri yıkıma maruz kalır. Antioksidanlar vücuttaki hücrelerin yıkımını yavaşlatarak, daha uzun süre zinde duracak bir beyne haiz olmanızı sağlar. Antioksidanlar en fazla, bazı baharatlarda ve yeşil çay şeklinde nebat çaylarında bulunmaktadır.

 

 

 

Kafein tüketimini azaltın

Kafeinin zararları ne yazık ki yararlarından fazlaca daha çok. Bilhassa beyin üstünde uzun vadeli sorunlara sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

 

UZMANLAR, ÝKÝ BARDAK KAHVEDEKÝ 250 MÝLÝGRAM KAFEÝNÝN KAN DOLAÞIMINDAKÝ ADRENALÝNÝ 3 KATINA ÇIKARIP, SOLUNUM HIZINI ARTIRDIÐINI BELÝRTÝYOR (SÜLEYMAN AYDIN/Bursa-ÝHA)

UZMANLAR, ÝKÝ BARDAK KAHVEDEKÝ 250 MÝLÝGRAM KAFEÝNÝN KAN DOLAÞIMINDAKÝ ADRENALÝNÝ 3 KATINA ÇIKARIP, SOLUNUM HIZINI ARTIRDIÐINI BELÝRTÝYOR (SÜLEYMAN AYDIN/Bursa-ÝHA)

Alkolü azaltın

Alkol, hidratasyona sebep olarak vücuttaki su oranını dengesizleştiren unsurların başlangıcında gelmekte. Bunun yanında beyin için büyük ehemmiyet taşıyan B1, B6 ve B12 şeklinde vitaminlerin de eksikliğine sebep olmakta. Hepsi göz önüne alındığında alkol kullanmaktan caymak yada en azından azaltmak hakikaten beyin için yararlı olacaktır.

 

 

 

Egzersiz yapın

Fizyolojik egzersizler, vücuttaki kan akışını daha dinamik hale getirmenin en mühim yoludur. Ve bu da daha muntazam kan akışıyla dengelenmiş, sıhhatli ve dinç bir beynin anahtarı anlamına geliyor.

 

 

 

Stres yönetimi

Moral ve stres her ne kadar sinirsel şeklinde algılansa da, fizyolojik tesirleri yadsınamayacak seviyede yüksektir. Stres, tansiyondan bellek kabiliyetlerine kadar sağlığı hakkaten tehdit edici bir unsur haline gelebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol