Öğretmen Diyarı

BEBEĞİNİZE BUNLARI YAPMAYIN

 

 

Bebeğinizin Emziğini Ağzınıza Sokmayın

Bazı anneler yer düşen veya giysilerin tüyleri üztüne yapışmış emzikleri temizlemek amaıyla ağızlarına sokup vermektedirler. Oysa bebeğin flora denilen ağız içi bakteri içeriği yaşla birlikte olgunlaşır.Annede varlığı olası diş çürüğü ağız içi enfeksiyon veya solunum yolu enfeksiyoları kolaylıkla bebeğe geçebilir. Yere düşen emziği yalamak yerine kaynamış su veya içme suyu ile durulamak gerekir. Aynı şekilde bebeğinizin yemek yediği kaşığıda ağzınıza sokmayınız.

 

Sivilceleri Sıkmayınız

Yeni doğan bebeklerde doğumda veya ilk bir kaç ay içinde 'infantik akne 'denilen yeni doğan sivilceleri görülebilir. Bu sivilcelerin sıkılması doğru değildir. Yeterince olgunlaşmayan veya kolay tıkanan yağ bezelerinin, anneden geçen hamilelik hormonları nedeniyle akneye neden olduğu görülmektedir. Travmatik temaslar, hatta sert battaniyeler bile hassaslaşmış bebek cildi için önerilemez. Bebeğin normal cilt temizliği ve banyosu yaptırılarak sivilcelerin kendiliğinden beklenilmeli eğer geçmezse doktora gösterilmelidir.

 

Kalın Giydirerek Soğuk Algınlığı Riskini Artırmayın

Toplumumuzdaki genel eğilim özellikle de anneanne ve babaanne alışkanlıkları malesef bebekleri oldukça kalın veya kat kat giydirmekten yana.. Sebebi ise, bebeklerin bizlerden daha fazla üşüyeceği düşüncesi. Bebeklerin yağ dokusunun erişkinden az olduğu ve ısı farklarına karşı daha duyarlı olduğu doğrudur. Ama günümüzde ilk günlerden itibaren bebeğin belli ölçülerdeki sıcaklıklara karşı kendni savunabileceği görüşü ağırlık kazanmıştır. Aksine kalın giydirip terlemesi bebek için soğuk algınlığı riskini artırır. Bebekler için pamuklu rahat giysiler tercih edilmelidir.

 

Kundaklamayın

kundak, bebeklerin bacaklarının düzgün olması için ve bebeği daha sıcak tuttuğuna inanıldığı için kullanılmış geleneksel yöntemdir. Ancak modern tıp bebek bebek hareketlerini kısıtlayan ve kalça gelişimini olumsuz etkileyecek kalça çıkığı riskini artıran bu yöntemi onayalamıyor. Bebekler rahat ettirebilecekleri bollukta mümkün olduğunca hafif giysiler giydirmeliyiz.

 

Havaya Atarak Oynamayın

Küçük bebekleri oynamak ve sevmek amacıyla havaya atmanın ve sarsmanın aşırısı doğru değildir. Çünkü bebeklerin boyun ve omurgayı destekleyen kasları yeterince gelişmemeiştir.

 

Uyuturken Aşırı Sallamayın

Aşırı sallamanın bebeklerde 'bebek sallama sendromu' beyin zar veya damarlarında yırtılmaya, kanama şeklinde tarif edilen tabloya yol açabildiği saptanmıştır. Yine de sallanmaya ihtiyaç duyan bebeklerin küçük titreşim veya salınım yapan beşiklerle ya da bacakta ılımlı, hafif şekilde sallanma yoluyla rahatlatılabilceği düşünülmektedir.

 

Geceleri Aydınlık Odada Uyutmayın

Karanlıkta melatonin hormonu daha fazla salgılandığı ve hormon hipofiz bezinden büyüme hormonu salgısı uyardığı için bebeklerin karanlık ve sessiz ortamlarda uyutulmaları önerilmektedir. Ancak gece ve gündüz farkındalığı yaratmak için gün içi uykularda fazla sessiz loş ortam yaratılması önerilmez. Gündüz uykularında siz günlük aktivitelerinize normal olarak devam etmelisiniz.Ancak gece uykusu için karanlık ve loş ayrıca da sessiz ortamlar sağlayınız.

 

6 Aydan Önce Ek Besin Vermeyiniz

Bebekler için en doğal ve iyi besin olan anne sütünün ilk 6 ay bebeğin besin gereksiniminin tümünü karşıladığını artık herkes biliyor. Ancak yine de toplumumuzda bebekleri erken ek besinlerle tanıştırmak konusunda bir eğilim olduğu da bir gerçek... Oysa erken ek besin; alerji, kabızlık, kusma, ishal gibi sindirim sistemi problemlerini de beraberinde getirebilir. İlerleyen aylarda bebek ek besinleri sindirmek için gerekli enzimleri daha yeterli üretebilir ve olası reaksiyonlar daha az görülür. Anne sütü yeterli bebeklerde ek besine mümkün olduğunca 6 aydan sonra geçilmelidir.

 

Bebeğinizi Öpmeyin Öptürmeyin

Bebeklerin öpülmesi bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemeiş olması nedeniyle her türlü enfeksiyona açık olan bebeklerde hastalık riskini artırır. Yakın aile fertleri de olsa ikinci kişilerin bebekleri öpmesini ve ellemesini önermiyoruz.

 

Mamasını Bulamaç Gibi Vermeyin

Tüm ek besinleri bulmaç gibi alan bebek tat duygusunu ve çiğneme alışkanlığını geliştirmekte zorlanır. Başlangıçta annelere kolay ve cazip gelen bulmaç yöntemi 1 yaşa yaklaşan çocuklarda kabusa dönüşebiliyor. Hep aynı tadı alan çocuk bu tattan bıkıyor ama tekli tatlarla da yabancılık çekiyor ve çiğneyemiyor. Tüm bunlar besini reddetmesine ve istah problemlerine yol açıyor. Bunu önlemek için ek besine geçilen ilk aylardan itibaren besinler mümkün oldukça az çiftli ve tekli tatlar halinde verilmelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol