Öğretmen Diyarı

Bayram Tatilinde En Çok Kaza Yapılan Saatler!

Bayram tatilleri süresinde meydana gelen trafik kazalarında, en çok can kaybı tatilin ilk ve son günlerinde, kazaların %52'lik bölümü ise 12.00-16.00 saatleri arasında oluşuyor.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın bayram tatillerinde yaşanan trafik kazaları istatistiklerinden elde ettiği verilere göre, bayram tatilleri süresinde meydana gelen trafik kazalarında, en çok can kaybı tatilin ilk ve son günlerinde, kazaların %52'lik bölümü ise 12.00-16.00 saatleri arasında oluşuyor.


Kazaların %29'u araçların hızını yol ve hava şartlarına uydurmaması, yüzde 21'i de araçların hızlarını kavşaklara-dönemeçlere yaklaşırken azaltmaması nedeniyle gerçekleşiyor. Toplam kazaların yüzde 50’si aşırı hızdan kaynaklanıyor. Kazaların % 15’i yanlış dönüş veya manevra yapma, yüzde 12'si şerit ihlali nedeniyle meydana geliyor.

 

Gidilecek güzergahtaki yol çalışmaları hakkında önceden bilgi edinilmesi gerektiğini belirten yetkililer, şu uyarıları yaptılar:

 

"Giysilerinizin mümkün olduğunda rahat ve hafif olmasına özen gösterin. Tüm trafik işaret ve işaretçileri ile kurallara uyun. Hem önde hem arkada otururken emniyet kemerinizi mutlaka takın, bebeklerin, küçük çocukların yaşlarına uygun çocuk koltuğuyla seyahat etmesini sağlayın. Uykusuz ve yorgun bir şekilde asla araç kullanmayın. Her 2 saatlik sürüşten sonra mutlaka 15 dakika mola verin. Yoğunluk, kaza veya yol çalışması nedeniyle oluşan konvoylarda veya feribot girişlerindeki beklemelerde sakinliğinizi koruyun. Yol konsantrasyonunuzu bozmayın. Gevşek malzemeli zemini bulunan yollarda (mıcır ve benzeri serbest malzeme) ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınınız, hızınızı azaltın. Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun. Kısa farlarınızı mutlaka yakın."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol