Öğretmen Diyarı

Bakın çamaşırlar ne sıklıkla yıkanmalı!

Greg yakından bakıldığından insanların “iğrenç” olduğunu belirtiyor. Sürekli deri hücreleri döküyoruz, derimizden yağlar sızıyor ve giydiğimiz her şeye te bulaştırıyoruz. Hatta bir insan her gün 500 milyon deri hücresi döküyor ve 1 litre terliyor.

 
Aslında tek başlarına bunların kokusu o kadar kötü değil. Problem derideki bakterilerle olan temastan kaynaklanıyor. Bu bakteriler ter ve deriden sıza yağlarla beslenip proteinleri kokulu yan ürünlere indirgiyorlar.
 
Örneğin Staphylococcus epidermidis adlı bakteri terdeki amino asitleri pis kokulu izovalerik aside indirgiyor. Aynı asit yoğun kaşar peyniri ve kötü yapılmış birada da ortaya çıkıyor. Bunun yanından gerçekten kötü kokmamıza neden olan şey, genital bölgelerde, memelerde, koltuk altlarında ve göz kapaklarında bulunan apokrin bezler. 

Bakteriler bu bölgelerdeki terlerden beslenince burnunuzun direğini zorlayan pis bir koku oluşuyor. Peki hem giysilerdeki zararlı bakterilerden hem de bakterilerin çıkarttığı yan ürünlerden kurtulmak için giysilerimizi ne kadar sıklıkta yıkamalıyız!
 
HANGİ ÇAMAŞIR NE KADAR SIKLIKTA YIKANMALI?
 
Apokrin bezlerin bulunduğu bölgelerle temasta olan iç çamaşırı, atlet vb. düzenli olarak yıkanmalı. İçleri karanlık ve nemli olan ayakkabılar bakterilerin üremesi için ideal bir ortam sunmaktadır. Bu yüzden çorapların da iç çamaşırları düzenli ve sık sık yıkanması gerekmektedir.
 
HAVLULARA DİKKAT!
 
Kurulandığınızda havlular çok sayıda deri hücresi ve bakteri toplar. Ayrıca nemli kumaşlar mikropların üremesi için ideal bir ortamdır. Uzmanlar havluları sadece 3 kullanımdan sonra yıkanması gerektiğini belirtiyor. 

Ayrıca kirli çamaşır sepetinin yakınına, üstüne vb. konulmasına karşı da uyarıyorlar.
Londra Hijyen ve Tropikal Tıp okulundan bir profesör, dökülen derideki bakterilerden oluşabilecek enfeksiyona karşı pijamaların da 1 hafta kullanıldıktan sonra yıkanması gerektiğini belirtiyor.
 
PEKİ YA DİĞER KIYAFETLER?
 
Terden uzak kıyafetleriniz daha uzun dayanır. Örneğin kot pantalonlarınızı ne kadar sıklıkta yıkıyorsunuz ve ne kadar sıklıkta yıkmalısınız. Pek çok üretici işlenmemiş (sanforlanmamış) kot kumaşından yapılan pantalonları yıkamadan önce bekleyebildiğiniz kadar beklemenizi öneriyor. Hatta Levi’s CEO su bir pantalonu yıkamadan 1 yıl giymiş. Ancak tabii bu bol yani deriyle teması az olan kotlar için geçerli. Deriye yapışan dar kesim kotları sık sık yıkamanızda fayda var.
 
piramithaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim