Baattin’in başarı hikayesi :)

Son günlerde sosyal medyada bir Baattin’dir gidiyor. Fırat karakterinin arkadaşıyken birden başrolü kapıverdi.İşin garip yanı, çizeri Uğur Gürsoy’un bile bundan yeni haberi olmuş. Gürsoy’la çakma ve orijinal Baattin’in hikâyesini konuştuk. Bahattin, Fırat’ın arkadaşı yan bir karakterken başlı başına bir karakter oldu ve fenomen haline geldi. İnternette Fıratlı Bahattin karikatürü dışındakiler bana ait değil. Yalnızca çizgisi bana ait, yazılar anonim. İnsanlar Baattin figürünü alıp yanındaki içi boş balona istediğini yazıyor. Herkes kafasına göre takılıyor. Görüntü sempatik olduğu için ne yazsanız çok hızlı yayılıyor.

BU KONUDA KAFA KARIŞIKLIĞI VAR. GÖNDERİLERİN SİZE AİT OLDUĞUNU SANILIYOR…

Ben o kadar şeyi nasıl yazayım? Aslında Uykusuz’u takip edenler bu gönderilerin bana ait olmadığını biliyor.

BU DURUM RAHATSIZ ETTİ MI SİZİ?

Dergiyi okumayanlar bu karakterin çizerinin ben olduğumu da bilmiyor zaten. Karakterin içi boşaltıldığından rahatsız olabilirdim ama onu takip edenlerin kaçı ondan etkilenip dergiyi okuyacak ki? Hiçbiri. Bu karakter onların dergiyi okumalarına vesile olacaksa, karikatüre ilgi artacaksa -ki sanmıyorum- güzel olur. Ancak bunun geçici bir rüzgâr olduğunu düşüyorum. Bizim okurlarımız da o Baattin’i takip etmiyor. Hayatlarında yok böyle bir karakter. Hedef kitlemi etkilemediği için sorun yok. Dolayısıyla rahatsız olacak bir durum da yok.

O HALDE HUKUKI ANLAMDA BIR MÜCADELENIZ DE OLMAYACAK…

Böyle bir mücadele başlatabilirdim ama herkes boş balonun içini doldurup gönderebilir. 10 yaşında bir çocuk bile… Buna nasıl engel olabilirim? Baktıklarım içinde beni rahatsız edecek ırkçı, cinsiyetçi vs. söyleme rastlamadım. Böyle gönderiler olursa kaldırttırırım. Önemli olan balonun içiyle ilgim olmadığının bilinmesi.

SİZİN ÇİZDİĞİNİZ BAHATTIN’I YALNIZCA DERGİ OKURLARI TANIYOR. ÇAKMASININ İSE NAMI ALDI BAŞINI GİDİYOR. BU ŞAŞIRTMIŞTIR SİZİ…

Elbette şaşırdım. Böyle bir karakterin olduğunu çok geç öğrendim.Kaynak : http://www.kendinigelistir.com/baattinin-basari-hikayesi/#ixzz3dc88NLnR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim