Öğretmen Diyarı

Aylığınızı 85 TL ye kadar nasıl artırabilirsiniz

Malumunuz olduğu üzere, 2008 yılından bu yana 5510 sayılı Kanundan sonra çalıştıkça aylıkların düştüğüne dair çok yazılar yayımlandı. Çok haberler yapıldı.


Prim gün sayısı arttıkça aylık bağlama oranının artacağı, sistemde ne kadar çok kalınırsa aylığın o kadar yüksek olacağı yazılıp çizilse de gerçekte durum pek de söylenildiği gibi olmadı. Çalıştıkça aylık miktarının düşmesi bir türlü izah edilemedi.


Sigortalıların büyük çoğunluğunun asgari prim tutarından bildirildiği Ülkemizde kazançların asgari olmasından dolayı gün sayısı arttıkça aylık miktarı da düştü ne yazık ki. Sadece aylık bağlama oranının yüksek olması aylık seviyelerini korumaya dahi yetmedi.


Sadece azami prime esas kazanç üzerinden bildirilen kişilerin aylıklarında bir düşüş yaşanmadı. Bunun için de primlerin asgari prime esas kazancın 6,5 katı olan azami kazanç üzerinden bildirilmesi gerektiği sonucu çıktı ortaya. Ya da en az ortalama prime esas kazançtan yüksek tutar üzerinden bildirilmesi gerektiği.


Aylık miktarını artırmanın bir başka yolu daha var.


Artışı satın almak.


Nasıl mı?


Borçlanma yaparak erken emekli olunabileceği gibi aylık miktarı da artırılabilir.


Askerlik veya doğum borçlanması gibi Kanunda sayılan diğer borçlanmaları sürelerini de borçlanarak gün sayısının artırılması halinde aylık miktarını da artırmak mümkün. Eğer prim gün sayınız 5300 ve üzerinde ise borçlanma yapmadan emeklilik şartını yerine getiriyorsanız dahi aylık miktarınızı artırabilmek için borçlanma yapabilirsiniz.


Borçlanma yaparak 7000 ve üzerinde gün sayısı ile emekli olacaklardan primleri,


Asgari ücret üzerinden bildirilenlerin aylıkları, 21,00.- TL ile 47,00.- TL arasında,


Azami kazanç üzerinden bildirilenlerin aylıkları ise 33,00.- TL ile 85,00.- TL arasında artırabilir.


Bunun için her durumda, yüksek miktardan borçlanmaya da gerek yok. asgari günlük kazanç üzerinden borçlanma yapmak da yeterli.


Borçlanma ile birlikte gün sayıları 6000 güne yakın olanların aylıkları en az 10,00.- TL tutarında artar.


Ancak, primleri asgari ücret üzerinden bildirilenlerden 5300 günden az gün sayısı ile emekli olacaklar, borçlanma yapsalar dahi aylıkları artmayacağından, bu kişilerin borçlanma yapmalarına gerek yoktur.


Hatta bazı durumlarda borçlanma yapmak, asgari tutardan prim ödeyenlerin aylıklarını düşürebilmektedir.


Daha önce borçlanma yapılması halinde sadece gün sayısında artış olmakta iken 5510 sayılı Kanundan sonra yapılan borçlanma tutarlarının hem gün sayıları hem de borçlanma miktarları aylık hesabında dikkate alındığından, borçlanma yapmadan önce aylık miktarının hesaplatılmasında yarar olduğunu düşünüyoruz.


Emekli aylıklarının her geçen gün azaldığı sistemde, emekli olacakların borçlanma yapmadan önce hesaplarını iyi yapmalarını öneririz.

 

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim