Öğretmen Diyarı

Aşkın vücudunuzdaki 10 çılgın etkisi

Aşık olunca size neler olduğunun farkında mısınız? Aklınız bir karış havada, konsantrasyon kalmamış ve daha birçoğu...

 

Karnınızda kelebekler uçuşuyor evet biliyoruz. Ancak aşıkken vücudunuzda olan tek şey kelebekler değil!

 

İşte Milliyet'ten Gizem Aydoğan'ın haberine göre aşık olduğunuzda vücudunuzda gerçekleşen 10 çılgın şey:

 

1. Beyinde yeni aktiviteler

 

Sexual Medicine isimli dergide yayınlanan bir araştırmaya göre ilk görüşte aşk gerçek olabilir. Aşık olduğumuzda beynimizdeki 12 bölgede aktivite yaşanıyor. Yani aslında aşık olduğunuzu saniyenin beşte biri gibi kısa bir zamanda anlayabilirsiniz.

 

2. Kalp duruyor (Peki, yavaşlıyor diyelim)

 

Aşık olduğunuzda hormon seviyenizde değişim meydana gelir. Bunun sonucunda ise tansiyon ve kalp hızı düşer. Yani kalbinizin duracak gibi olması aslında abartı değil, aşık olduğunuzda gerçekten yaşayabileceğiniz bir durum.

 

3. Uyumakta zorluk çekiyorsunuz

 

Aşıkların genel sıkıntılarından biri de uykularının düzenini kaybetmesidir. Bu nedenledir ki aşıkken sabaha kadar uykumuz gelmeden mesajlaşabilir veya telefonda konuşabiliriz. Aşık olmak sizi uyanık tutuyor.

 

4. Ağrı filan hepsi gitti

 

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre aşk, beyinde bazı bölgelerdeki sinirleri aktif ediyor. Bu gölgelerin ağrı kesici ilaçların etki ettiği yerlerle aynı olduğu tespit edilmiş.

 

5. Unutkan hale geliyorsunuz

 

Aşk sizi çembere aldığında beyniniz aşk hormonu olarak bilinen oksitosin salgılamaya başlar. Oksitosin, hafızayı sekteye uğratan bir etkiye sahiptir. Aklınızın havada olduğunu söyleyenlere kızmayın.

 

6. Kıskançlık sizi ele geçirmeye başlar

 

Görünen o ki aşık olduğunuz kişinin başka bir kadınla konuşmasına tahammül edemiyorsunuz. Araştırmalar aşkın kıskanç tarafınızı açığa çıkardığını gösteriyor.

 

7. Her şey daha tatlı geliyor

 

Amerikan Psikoloji Derneği'nin yaptığı araştırmada aşık gençlere bir dizi yiyecek ve içecek verilmiş ve tatlarını tarif etmeleri istenmiştir. Sonuç: Ne yerseler yesinler her şey tatlı gelmiş!

 

8. Konsantrasyon namına bir şey kalmadı

 

Konsantrasyonunuzun bozulması için onun adında geçen iki harf bile yetiyorsa aşıksınız demektir. Aşk, konsantrasyon kabiliyetinizi sekteye uğratır.

 

9. Sesiniz yükselir

 

Evrimsel Psikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kadınlar çekici buldukları erkekle konuşurken seslerini yükseltiyor.

 

10. Kemikleriniz güçlenir

 

Süt mü bu demeyin! Araştırmalara göre mutlu evliliklerdeki çiftlerin kemikleri daha güçlü.

 

 

KADIN VE KADIN 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol