Öğretmen Diyarı

ARI SOKMASINDAN SONRA, ARILAR NEDEN ÖLÜR?

Kovanını koruyan arı, kovan saldırı altında olduğunda, her askerin yapması gerekeni yapar. Düşmanına zehir enjekte eder.

 

İşte arı sokması dediğimiz şey budur. Arının vücudumuza enjekte ettiği kuvvetli zehir, enjekte edildiği yerde dev bir şişliğe, kaşıntıya ve yanma hissine neden olur. Arı sokmasına alerjisi olan kişiler için ölümcül olabilecek kadar etkili bir zehirdir.

 

Fakat arılar, eğer gerçek bir tehdit algılamazlarsa, düşmanlarına zehir enjekte etmeyi tercih etmezler. Başka bir deyişle, arı sokması için gerçek bir tehdit olması gerekir. Bunun sebebi de, bu durumun arının ölümüne neden olmasıdır.

 

Resimde de gördüğünüz üzere, arı bu zehri enjekte etmek için vucuduna ait bir parçayı enjeksiyon işlemi için kullanır. Bu parça, vücuduna ait olduğundan, iğnesini taktıktan sonra çıkartamaz. Yapabileceği tek şey, iğneyi batırdıktan sonra da tüm gücüyle uzaklaşmaya çalışmaktır. Bu kaçma esnasında, uzuv kopar. Ve arı, bir kaç dakika içerisinde hemen ölür.

 

Etraflıca düşünüldüğünde, arılar kovanlarını korumak, ailelerine ve arkadaşlarına zarar gelmemesini sağlamak için çok büyük bir fedakarlıkta bulunur. Öleceklerini bile bile, yuvalarını, ailelerini ve arkadaşlarını korurlar, canlarını feda ederler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol