Öğretmen Diyarı

Araba Amblemlerinin Anlamları


1. Alfa Romeo

Solda gördüğünüz kırmızı haç, Milan’ın sembolü. Sağdaki insan yiyen ejderha/yılan hakkında çokça söylenti var. Ama en basit açıklama şu: Haçlı Seferleri sırasında Milan’ın önemli isimlerinden Otone Visconti adında bir herif, bir Müslüman süvarisini öldürmüş. Geri dönüşte, süvarinin zırhındaki sembollere de yanında götürmüş. Böylece Alfa’nın sembolü oluşmuş.

Ejderha/yılan adamı yiyor gibi görünse de, Alfa’nın yetkililerine göre aslında adam ejderhanın içinden çıkıyor. Yenilenmiş, yeni bir adam olarak.

Yerseniz…

2. Audi

En meşhur araba firmalarından Audi’nin logosu basit ve temiz. Yılan falan yok. Logodaki dört çember, dört otomobil şirketini sembolize ediyor: Audi, Horch, DKW ve Wanderer. Bu dört şirket, 1932 yılında Audi’nin atası olan Auto Union şirketini oluşturmak üzere birleşmişler.

3. Bayerische Motoren Werke AG

Uzun adıyla tanımadıysanız, kısa adıyla tanıtalım: BMW. Merkezdeki mavi ve beyaz çeyrek daireler, genellikle dönen bir uçak pervanesiyle karışıtırılıyor. Aslında mavi ve beyaz çeyrekler, Bavarya Eyaleti’nin renklerini temsil ediyorlar. Bir farkla: Orijinalinin tersi şekilde sıralanmışlar. Çünkü ticari markalarda ulusal sembolleri kullanmak yasak.

Helikopter pervanesi konusu çok da asılsız değil aslında. 1929’da yayınlanan bir reklamda, önden görünen bir uçağın tepesine BMW yazılmıştı.

4. Chevrolet

Chevrolet’nin papyonu ile ilgili dört farklı teori ortaya atılmış:

Birinci teoriye göre, Chevy kurucu ortağı William C. Durant’ın bir Paris otelinde gördüğü bir duvar kağıdından temel alıyor. İkinci teoriye göre, Durant akşam yemeğini yerken, çorbayla kızarmış tavuk arasında bulduğu boşlukta logonun ilk taslağını çizmiş. Üçüncü teori ise, logonun rafine yakıt ürünü markası olan Coalettes’in logosundan esinlenilerek yapıldığını söylüyor.

Dördüncü ve son teori ise, İsviçre bayrağındaki haçın değiştirilmiş bir versiyonu olduğunu savunuyor. Louis Chevrolet’nin İsviçre’de doğduğu düşünülürse, çok da mantıksız değil.

5. Ferrari

Enzo Ferrari’nin sadece bir kere anlattığına göre, dünyanın en tanınmış markasının ardında yatan hikaye şöyle:

“Birinci Dünya Savaşı’nın efsanevi İtalyan pilotlarından Francesco Baracca’nın kullandığı uçağın gövdesinde bir at resmi yer alıyordu. 1923’te, efsanenin babası kont Enrico Baracca ile ve annesi kontes Paulina ile tanıştım. Bir gün bana ‘Ferrari, oğlumun sıçrayan atını arabalarına koy. Sana iyi şans getirir’ dedi. At siyahtı, hala da öyle. Modena’nın rengi olan kanarya sarısını ise zemin rengi olarak seçtim.”

6. Lamborghini

Lamborghini’nin meşhur boğasının kaynağı, Ferruccio Lamborghini’nin burcu olmasıydı (28 Nisan 1916’da doğmuştu). Bunun yanında, boğa güreşlerini de seviyordu. Boğanın sinirli duruşunun sebebi de bu olsa gerek.

7. Mercedes

Mercedes’in logosunun; memleketlerle, burçlarla, öğütlerle alakası yok. Üç köşeli yıldız, markanın kara, deniz ve havaya hakim olduğu iddiasıyla tasarlanmış. Tam da Almanlara göre, değil mi?

8. Mitsubishi

Mitsubishi logosu şirketin adını sembolize ediyor. ‘Mitsu’, Japonca’da “üç” ‘Bishi’ ise (‘bişi’) şeklinde okunuyor, su kestanesi anlamına geliyor. Aynı zamanda Japonca’da “eşkenar dörtgen” veya “elmas” anlamlarına geliyor.

Mitsubishi’ye göre:

Eski Mitsubishi şirketinin kurucusu Yataro Iwasaki, üç elmas şeklindeki sembolü şirketin amblemi olarak seçti. Sembol, Yataro’nun ilk işvereni Tosa Klanı’nın üç yapraklı sembolüne benziyordu. Aynı zamanda Iwasaki ailesinin üç üstüste binmiş eşkenar dörtgenden oluşan armasını da çağrıştırıyordu.

9. Porsche

Porsche’nin logosu, Stuttgart’ın başkenti olduğu Württemberg Eyaleti’nin armasından alınmıştı. Çünkü otomobiller bu şehirde üretiliyordu!

10. Subaru

Subaru’nun logosunun anlamı oldukça belirsiz, ama öğrendiğinizde hoşunuza gidecek. Subaru, Japonca’da “birleşik” anlamına geliyor. Aynı zamanda Süreyya Burcu’nun da adı (Ülker burcunun yedi yıldızı. Dünyaya en yakın yıldız takımlarından biri ve geceleri çıplak gözle en belirgin görülebileni).

Subaru logosunda bu burcun temsil edilmesinin bir özelliği var elbette: Fuji Ağır Sanayi şirketini oluşturmak için bir araya gelen altı şirketi temsil ediyor.

Kaynak: Design Taxi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol