Öğretmen Diyarı

Annenize, eşinize uymayın, dağınık olun! Peki neden?

Dağınıklığı seven insanların diğer insanlara göre daha yaratıcı ve daha zeki olduğu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalar, dağınıklığın yaratıcılıkla orantılı olduğunu ortaya koydu. Dağınık yaşayan insanların ise tembel değil beyinlerinin farklı çalıştığını gösteriyor. Minnesota Üniversitesi’nden Kathleen Voh’un yaptığı araştırmalar, dağınık insanlarla ilgili genel düşünceyi değiştirecek türden…

DAĞINIKLIK YARATICILIK DEMEKTİR!

Sıradan insanlar, grup normlarına uyup masalarını sürekli düzenli tutmaya çalışıyorlar. Yaratıcı insanlar ise kendi kurallarını yazıp beyinlerindeki düzenlerine göre masalarını yerleştiriyor. Dışarıdan bakanlar için kaostan doğan bu düzen dağınıklık gibi gözükse de, aslında yaratıcı insanların düşünmesini sağlıyor. Yaratıcı insanların beyinleri daha farklı çalıştığı için, dağınıklık aslında onların zihinlerini yansıtıyor. O anda akıllarında olan her işi ya da objeyi karşılarında görmek istiyor. Bu dağınıklığı beyinlerinde birleştirip yaratıcı işler ortaya koyabiliyorlar. Dağınıklığıyla ünlü Albert Einstein’in bu konuda gelen bir soruya verdiği cevap aslında olayı örnekliyor. Einstein, “masalar beynimizin içini yansıtıyorsa, masamızın üstü boşsa ne düşünmemizi bekliyorsunuz?” diyerek bu psikolojik bulguyu yıllar önce özetlemiş.

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Faik Alper Sökmen 1 yıl önce

Ben de çok dağınığım. Bu konuda sıkı bir şöhretim var yakın çevremde ama bence yazı çok doğru değil. Yüzeysel ve ikne edici değil.
Einstein'in bir sözünü kullanmış ama adamın bu denli eksik bir laf ettiğini sanmıyorum.
Masa ya dağınıktır ya da boştur gibi bir varsayıma itibar eder mi, Einstein. Tertipli masadan söz etmemiş olamaz.
Masan dağınıksa kafan dağınıktır. Ama bu seni niye zeki yapsın ki?
Masan tertipliyse kafan da tertiplidir. Bunun zekaya niye zararı olsun ki?
Yazı saçma.
Ha şu denebilirdi: Masası dağınık olan özgürlüğe meraklıdır ama disipline saygı duyar, disipline uymasa da.
Masası tertipli olan ise disipline meraklıdır, özgürlüğe düşkün olsa da.

Avatar
Serpil özlük 1 yıl önce

Bende kızım da cok dağıtiyoruz.Zaman zaman toplasakta yine aynı hali almasi ćok sürmuyor.Sürekli derli toplu olmak takıntılı ve rahatsız edici ancak sürekli dağınık olmakta çok rahatsız edici aradığını bulamamak kadar dagınıklığın iyi olduğunu düşünmuyorum pratik olmayı engelliyor.Dağınık insanın kafasını toparlamasıda zor neyi ne zaman nasıl yapacağını bazen bilemiyor.Ben dikkat dağınıklığı olan insanların dağınık olduğunu düşünüyorum.

Avatar
Mavit 1 yıl önce

Saçma daginiklik demek üşenğećlik uyuzluk başka anlami yok

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim