Öğretmen Diyarı

Anne olmadan önce öğrenmeniz gereken 9 önemli şey

 

1. Öncelikle planlı bir hamilelik yaşayacaksanız, hamile kaldıktan sonra değil hamile kalmadan önce jinekoloji muayenelerinden geçmelisiniz. Her hangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını, bebeğinize geçebilecek bir problem taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmek en doğru yol olacaktır. Sizinle birlikte eşinizin de sağlık kontrolünden geçmesi gerekir.

2. Hamilelikte ilk 3 ay çok önemlidir. Bu 12 haftada bebeğin temel organ taslakları oluşur. Siz hamile kaldıktan sonra kadın doğum uzmanına başvurursanız yani 3. ya da 5. haftanızda gelişebilecek sorunlara önlem almakta gecikmiş olabilirsiniz.

3. Sigara kullanıyorsanız mutlaka hamile kalma fikrine sahip olur olmaz bırakın. 1 sene öncesinden bırakmak hem sizin için hem de bebeğiniz için çok sağlıklı bir karar olacaktır.

4. Hamilelikte hormonların değişimi ile bazı diş problemleri yaşamanız çok olası bir durumdur. Hamilelik öncesi dişçinizden aldığınız bir randevu daha rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlayacaktır.

5. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin, yediğiniz besinlerden vücudunuzun tüm ihtiyacını karşılamanız mümkün değildir. En az 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlayın.

6. Gece hayatını seviyorsanız, son bir kez tam gaz eğlenin ve bir süreliğine ara verin, kafein tüketimini azaltın.

7. Bebek sahibi olmak istediğinizden emin olun ve bu istediğiniz eşinizle aynı zamanda olsun. Çünkü hamilelik ve sonrasında ciddi bir sorumluluk sizi bekliyor olacak.

8. Doğumdan sonra hayatınız sadece bebek olacağı, sosyal hayatınızın bir süre askıya alınacağı, cinsel hayatınızın sekteye uğrayacağı için kapıda bekleyen depresyon için ruh sağlığınızı korumaya özen göstererek gardınızı alın.

9. Uykuya düşkünseniz ya da çalışan anneyseniz uzunca bir süre kırmızı gözlerle ortalıkta dolanmaya hazır olun.

 

www.mamidedi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol