Öğretmen Diyarı

Aldatmanın bir nedeni daha

Bilim insanları genetik şifrelerin çözümüne ilişkin bugün önemli bir mesafeyi geride bıraktı. Psikolojik ve sosyolojik özelliklerimizin gen haritası çıkarılmaya başlanırken aldatmanın genetiği üzerine de bilim adamları önemli çalışmalarda bulunuyor. Yapılan bir çalışmada kişinin dopamin reseptör genindeki bir farklılığın kişiyi aldatmaya eğilimli hale getirdiği ortaya çıktı.

 

Yapılan bir çalışma ile dopamin reseptör genindeki bir varyant, bireylerde aldatmaya yatkınlığı sağlıyor. Dopamin beynimizin ödül merkezi ile ilintili bir nörotransmiter. Bu mekanizma özellikle bireylerin kendilerini ödüllendirme ile ilgili aktivitelerde bir hayli aktif hale geliyor. Bu reseptör varyantını taşıyan bireyler, aldatma ile bu merkezlerini aktive ederek kendilerini ödüllendiriyor.

 

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Korkut Ulucan, genetik şifrelerin çözülmeye başlandığını söyledi.

 

“Günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz birçok davranışın veya sürekli tekrar ettiğimiz davranış kalıplarının genetik temellerini de ortaya çıkarmaya başlamıştır. Bilim insanları psikolojik ve sosyolojik özelliklerimizin de gen haritalarını çıkarmaya başladılar.

 

Psikolojik özellikleri tek bir gene indirgemek imkansız. Özellikle multi faktöryel olarak adlandırılan, ortaya çıkmasında birden fazla genin ve çevresel faktörlerin etkileşimi gerektiren özelliklerin temellerini anlaşılması biraz daha zaman alacak gibi gözüküyor. Ancak günümüzde yapılan çalışmalarda bazı genler ile bağlantıların bulunması gelecek için umut veriyor.”

Anahtar Kelimeler:
Aldatmanın Bir Nedeni Daha

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim