Öğretmen Diyarı

Aklımız Tuvaletteyken Neden Daha İyi Çalışır Hiç Merak Ettiniz Mi?

Psycho Cybernetics kitabının yazarı Dr. Maxwell Maltz bu fenomeni şu şekilde açıklıyor: Bilinçaltınız gün boyunca, gece-gündüz sorunlarınızı çözmeye uğraşır. Fakat dikkatiniz dağınık olduğunda bilinçaltınız size sonuçları veremez. Tamamen soruna odaklanmanızı veya sakin ve huzurlu bir anda cevabı alabilirsiniz. Tuvalette, özellikle duş alırken yakaladığınız rahatlık soruların cevabınızı bulmanıza yardımcı olur. Özellikle duş almanın problem çözmede etkili olmasının 4 nedeni var.


1. Duş almak dikkati tetikler

Ayılmak için kalkarkalmaz kahve içme alışkanlığı olan da olmayan da mutlaka kendini güne hazır hissetmek için bir duşa girer. Sıcak su ve sabun kokusu yaratıcı düşünmeye hazırlık aşaması sayılır.


2. Dikkat dağıtıcı bir unsur yoktur ya da minimumdur

Eğer çalıştığınız ofiste yaratıcı fikirler bulmakta zorlanıyorsanız bu genelde ofisin bunlatıcı atmosferinin yanında dikkatinizi dağıtacak bir çok dış etkenin de olmasından kaynaklanır. Duş aldığınız süre içerisinde tek bir soruna odaklanıp bölünmeden 'düşünce zincirini'zi tamamlama ya da devam ettirme ihtimaliniz daha yüksektir.


3. Zihninizin rahatlaması aklınıza yeni fikirlerin gelmesini kolaylaştırır

Duş sırasında algısal aktivitenin azalması zihni rahatlatarak vücudun dopamin salgılamasına neden olur. Bu da beyinde yaratıcılığı tetikleyen alfa dalgalarının güçlenmesini sağlar.


4. Kaygısızlık yaratıcılığı tetikler

Çoğu zaman sorunlarınızın çözümünü o sorunu düşünmeyi bıraktığınızda bulduğunuzu fark ettiniz mi? Baskı ortamı düşünce sürecini en olumsuz etkileyen etkenlerden biridir ve sizi çözüme ulaşmaktan alıkoyar. Duşa girip rahatladığınızda ise aynı bir uçağın rotasını bilen bir otopilotu gibi bilinçaltınız sizin yerinize çalışarak çözüme doğru ilerler.

 

kaynak: mynet.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim