Öğretmen Diyarı

Ailenin en küçüğü hep küçük mü kalıyor?

Annelerin, ailenin en küçük çocuğunun boyu konusunda yanıldığı belirlendi.

Avustralya'daki Swinburne Teknoloji Üniversitesinden Jordy Kaufman ve ekibinin araştırması, annelerin en genç aile bireyinin boyunu olduğundan kısa gördüğünü ortaya koydu.

Araştırmaya katılan annelerin çoğu, en küçük çocuklarının boyunu yaklaşık 7,5 santimetre kısa tahmin etti ancak en büyük çocuklarının boyu konusunda ise yanılmadı.

Ayrıca, araştırmaya katılan 747 anneden yüzde 70'i aileye yeni bir çocuğun katılmasından sonra, daha önce doğan çocuklarının bir anda büyüdüğü hissine kapıldığını belirtti.

Bu durumun, en büyük çocuğun daha büyük görünmesinden değil, ebeveynlerin yanılsama içinde olmasından kaynaklandığını belirten bilim adamları, yeni çocukla öncekindeki yanılsamanın ortadan kalktığını ve gerçeğin görüldüğünü vurguladı.

Bu yanılsamanın adaptasyon mekanizması olabileceğini bildiren bilim adamları, ailenin en genç üyesinin daha küçük algı, ebeveynlerin onlara daha fazla odaklanmasını ve ilgilenmesini sağladığına dikkati çekti.

Ayrıca bilim adamları, araştırma sonuçlarının, ailenin en küçüğünün, büyüse de "hep çocuk kalmasının" nedenini açıklayabileceğini ifade etti.

Araştırmanın sonuçları Current Biology dergisinde yayımlandı.msnbc

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim