Öğretmen Diyarı

Ağlamak Sağlığa Yararlı


Stres günümüz insanının sağlığı, yaşam kalitesi ve hatta güzelliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biridir. Fakat Allah insanı o kadar güzel yaratmıştır ki, insan o kadar kusursuz bir tasarımdır ki, her sorunun çaresi, her derdin dermanı yine insanın içindedir. Mesela gülmek ve ağlamak sağlığımız için bizim zannettiğimizden daha önemlidir.

İnsanoğlu için, ağlamak en az gülmek kadar önemlidir. Ağlamak yoğun duyguların eşliğinde olur ve genelde üzüntü nedeniyle olur. Ancak neşe ve kahkaha, sevinç hallerinde de ağlama görülür. Bunlar yanında, fizyolojik olarak, rüzgarda ya da soğan doğrarken gözümüz yaşarır, nezle olduğumuzda gözlerimiz yaşarır. Bunlar derin duygular sırasında dökülen gözyaşlarından ayrıdır. Bu iki ayrı göz yaşı dökmenin kimyasal ve hormonal içerikleri ayrıdır.

Gözyaşları tahlil edildiğinde, içinde acıya ve ağrıya karşı direnç arttıran bir nevi endorfin hormonu, vücudun stresinde en önce gelen belirtilerinden ACTH hormonu ve prolaktin olduğu görülmektedir. Duygusal nedenlerle dökülen bu tip gözyaşlarında yoğun bir şekilde manganez minerali bulunur.

Manganez minerali iskelet sistemimiz, üretkenliğimiz yanında duygusal iniş çıkışlardanda yakından ilgilidir. Ağlamak insanı yoran fakat sonrasında rahatlatan bir durumdur. Araştırmalar göstermiştir ki stresle yükselen bazı kimyasalları gözyaşları sayesinde dışarıya atılmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol