Öğretmen Diyarı

7’den 70’e Herkes İçin Yararlı Not Tutma Teknikleri

Bir metni okurken, bir konuşmayı dinlerken ya da günlük hayatımızın herhangi bir anında dikkatimizi çeken bilgi, durum ve izlenimleri not etmenin sayısız faydası vardır. Aldığımız notlar, konu ile ilgili bilgilerin hatırlanmasını, tekrarlanmasını, düzenlenmesini kolaylaştıracaktır.

 

1. Dinleyerek Not Alın

\"Note

Dinlerken not alarak, konuyu ve konuşmacıyı daha rahat takip edebilir, söylenenleri daha iyi anlayabilir, ana fikri ve onu destekleyen yardımcı fikirleri daha kolay bulabilir. Not alarak edindiğimiz bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlayabiliriz. Yazma konuşmaya göre daha fazla zaman almaktadır. Yapılan bir araştırmada dakikada 150 sözcük söylenebildiği halde, aynı zaman diliminde; ancak 27 sözcüğün yazılabileceği ortaya çıkmıştır. Not almaya başlamadan önce dinlemek, anlamak, analiz etmek ve seçmek gibi yetenekler bir araya getirilmelidir.

2. Okuduklarınızdan Yola Çıkarak Not Tutun

\"photo2\"

Özellikle araştırma amacıyla okuyan her kişi, konuyla ilgili notları almak mecburiyetindedir. Çünkü insan, faydalandığı her kaynağı her yere kolayca taşıyamaz. Oysa alınan notları taşımak kolaydır. Okuduğumuz metindeki bazı cümleler veya bölümler, araştırmamızı destekleyecek, bize yardımcı olacak nitelikteyse aynen alınabilir. Bu tür notlar, tırnak içinde gösterilmelidir. Ayrıca okuduğumuz metnin ana fikrini, önemli noktalarını kendi ifademizle yazarız. Aldığımız notların tırnak içinde gösterilmesine gerek yoktur.

3. Gördüklerinizi Not Alın

\"iStock_000003281420Large-760x506\"

Her gün gelip geçtiği cadde üzerindeki binaların durumu hakkında sorular yöneltilen bir kişi, eğer o caddeden sadece etrafına bakınarak gelip geçmişse, sorulara yanıt veremeyecektir. Bakmak başka, görmek başka şeydir. Bakmak, çevremizdeki varlıkların genel olarak var olduklarını anlamaktır. Ayrıntılarına kadar kavramak ancak o varlıkları görmek irade ve arzusuyla gerçekleşebilir. Gözlem yapacağımız varlığın, olayın, kişinin vb.nin hangi yönünü inceleyeceğimizi, Ne amaçla inceleyeceğimizi, Gözlem sonuçlarından ne yarar beklediğimizi önceden saptamalıyız. Saptadığımız ilkelerin uygulanmasında daha önce edindiğimiz bilgilerin ve düşünme mekanizmamızın büyük rolü olacaktır. İlgilendiğimiz olay ya da varlıkların kendine özgü niteliklerini ayırabilmeli ve bunları değerlendirebilmeliyiz.

4. Soru Sorun ve Notlarınızı Temize Geçirin

\"NoteTaking-img\"

Kişi not tutarken aklına takılan yerleri ya da anlayamadığı bölümleri öğretmene sormaktan çekinmemelidir. Böylece not alırken hem eksik not alımamış olunur hem de anlayarak not alınır. Ayrıca not alan kişi hafızasına çok güvense bile mutlaka karşı tarafın söylediği ve önemli gördüğü her şeyi not etmelidir. Böylece unutkanlık sonucu doğabilecek olumsuz sonuçları engellemiş olur. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de tutulan notların mutlaka temize geçirilmesidir. Çünkü tutulan notlar temize geçirilirken bir kez daha tekrar edilmiş olur ve bu da bilgilerin unutulmasını engeller.

5. Grafiksel Not Alma Tekniğine Başvurun

\"note-taking-for-one\"

Öğrenilenler arasında ilişkilerin gösterilmesi gerekiyorsa, bunu göstermek için grafiksel not alma tekniği kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli avantajı çok miktardaki bilgiyi kısa ve bir bütün içerisinde yansıtabilmesidir.

6. Cornell Not Alma Tekniğini Kullanın

\"Cornell_Notes\"

Bu tekniğe göre not alınacak sayfa yukarıdan aşağıya bir çizgiyle ortadan ikiye ayrılır. Sayfanın sağ bölümü anlık not almada kullanılır (anında alınan notlar ana fikir, paragraf ya da liste biçiminde olmalıdır) ve sol tarafı ise not alınan aktiviteden sonra yapılacak düzeltmelerde kullanılmak üzere boş bırakılır. Fazla zaman geçmeden bu notların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu teknik, alınan notlar okunması, notlar üzerinde eksiklerin tamamlanması ve anlaşılır bir biçimde yeniden organize edilmesini içerir.

neyapneyapma.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim