Öğretmen Diyarı

13 Maddede Zeki Biri Olup Olmadığınızı Anlama Yolları

1.Araştırmalara göre düşük zekalı insanlar, zekalarının düşük olduğunu bilemezler çünkü bunu anlamak için zeka seviyeleri düşüktür. Bu ilginç bir paradoksî durumdur.

2.Sadece zeki insanlar ne kadar zeki olduklarını ölçebilecek kadar zekaya sahiptir. Bunun yanında zeki biri olup olmadığınızı anlamak için farklı yollar da vardır.

3.Örneğin zeki insanlar yanlarındaki insanlara bir şeyler katmak da isterler. İnsanları bilgilendirmek onlar için bir zevktir.

4.Zeki insanlar çıkarım yapmakta iyidir. Sherlock düzeyinde değil tabii ki. Ancak olayları birbirine bağlama yetenekleri üst düzeydedir.

5.Zeki insanlar iyi mizahtan anlarlar. Gerektiğinde espri yaparlar. Onlar için doğru zaman çok önemlidir.

6.Zeki insanlar için iyi ya da kötü denemez. Zekasını insanlara yardım etmek için kullananlar mevcutken, insanları küçük görmek için aracı olarak kullananlar da vardır. Kibir bazen zekayla gelir.

7.Zeki insanlar çabuk kavrarlar. Öğrenme hızları normal insanlara göre çok daha yüksektir.

8.Zeki insanlar çoğu zaman odaklanma sorunu yaşarlar. Çok zengin bir düşünce dünyaları olduğu için her şey dikkatlerini dağıtabilir.

9.Dalgın olurlar zeki insanlar. Einstein'ın saatini kaynayan suya atıp, yumurtasına bakarak saatin kaç olduğunu anlamaya çalışması buna tipik bir örnektir.

10.Uyku sorunları vardır çoğu zaman. Kafalarını koyunca uyuyamazlar. Çünkü düşünceleri kendilerini esir almıştır.

11.Zeki insanların hayalgücü çok geniştir. Zihinlerini inanılmaz etkince kullanabilirler. Hayal dünyalarında yaşarlar çoğu zaman bu yüzden.

12.Zeki insanlar olaylara farklı açılardan bakabilirler. Çok yönlü bir düşünme sistemleri vardır.

13.Eğer bu özelliklerin çoğuna sahipseniz zeki olma ihtimaliniz yüksektir. Zaten en başta da dediğimiz gibi zekiyseniz zeki olduğunuzu bilebilirsiniz. Sadece aklınızı kullanın.

 

Kaynak: asosya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim