Öğretmen Diyarı

113 yıl yaşamak ister misiniz

Dünyanın en uzun yaşayan insanları arasında yer alan ABD'li yazar Bernando LaPallo, uzun yaşamın sırlarını paylaştı. "Az Yaşlan / Çok Yaşa" isimli kitabın yazarı LaPallo, 1901 yılında Brezilya'da doğdu. Henüz 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika'ya yerleşen LaPallo, yıllardır takip ettiği beslenme düzeni sayesinde 113 yaşında olmasına rağmen çok daha genç görünüyor.

Organik sebze ve meyve

Ülkenin çeşitli bölgelerini gezerek sağlıklı yaşam konusunda seminerler veren LaPallo'nun beslenme düzeninde önem verdiği 5 gıda, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmenin yolunu arayanlara büyük ipuçları veriyor.

Zihin egzersizleri

Daha çok organik sebze ve meyve ağrlıklı beslenen, bol su içen ve düzenli olarak yürüyüş yapan LaPallo, zihnini genç tutmak için de sürekli kitap okuduğunu ve bulmaca, dama gibi zihin egzersizlerine önem verdiğini belirtiyor.

Düzenli uyku

LaPallo, olağan dışı bir durum olmadığı sürece en geç 21.30'da yatıp, sabah 4 gibi uyandığını söylüyor ve uzun yaşamın sırlarından birinin düzenli uyku olduğunun altını çiziyor.

İşte LaPallo'nun uzun yaşam reçetesi;

- Zeytin

- Sarımsak

- Tarçın

- Bal

- Çikolata

Düzenli beslenme önemli

Büyük annesinin 107, annesinin 105, babasının ise 99 yaşına kadar yaşadığını belirten yazar, anne tarafından akrabalarında da en erken ölümün 89 yaşında olduğunu söylüyor. LaPallo'nun torunu ise dedesinin uzun yaşam sırrının genlerden çok beslenme ve yaşam düzeninde gizli olduğunu söylüyor.

 

Kadınvekadın

Anahtar Kelimeler:
yıl yaşamak ister misiniz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim