Öğretmen Diyarı

112’nin numarası kaç?
 
 Peki, hepimizin çok iyi bildiği ama kullanımında çeşitli sıkıntılar yaşanan 112 nedir?
 
112 Acil sağlık hizmetleri kalp krizi, trafik kazaları, astım, diyabet gibi hastalıklara müdahalesi hayati önem taşıyan, yılın her günü, günün her saati çalışan acil medikal yardım hattı.
112 nerede olursak olalım normal bir telefon hattından, cep telefonundan ya da herhangi bir ankesörlü telefondan arayabileceğimiz ücretsiz acil bir telefon numarası.
 
112’Yİ NE ZAMAN ARAMALIYIM?
 
Nerede ve hangi saatte olursa olsun insan hayatını tehlikeye sokan bütün rahatsızlıklarda, yaralanmalarda, kazalarda, patlamalarda ve afet durumlarında aranabilir.
 
112 ARADIĞIMDA OPERATÖRE NE DİYECEĞİM?
 
112 arandığında telefonun diğer tarafında direkt sağlık operatörü yanıt verir. Sakin olup aşağıdaki adımlar takip edilmeli.

Ad ve Soyad söylendikten sonra nerden arandığı belirtilmeli.
Karşılaşılan acil sağlık sorunuanlatılmalı. Birisi mi düştü? Bayıldı mı? Kaza mı oldu? Nefes mi almıyor? Şiddetli kanaması mı var? Silahlı yaralanma mı oldu? Boğuldu mu?
Etrafınızdaki insanlar toplu halde kusmaya, bayılmaya ya da öksürmeye mi başladı? Bunlar gibi net ifadeler kullanmaya çalışılmalı.
Bu dakikadan itibaren komuta merkezi size en yakın Ambulansı tarafınıza yönlendirecektir.
Yaralı ya da hasta sayısının söylenmesi birden fazla ambulansın yaralılara ulaşmasını sağlar.

Adres bilgisi detaylı verilmeli. Posta adresinin yanı sıra bulunulan mevkiiyi tam olarak gösterebilecek okul, camii, karakol, büyük marketler, belirli kavşaklar ya da yol ağızlarını belirten açık adres verilmeli.

Çağrınızı karşılayan 112 operatörü size aksini söylemedikçe telefon kapatılmamalı. Çünkü 112 merkezindeki nöbetçi doktorlar ambulans gelene kadar sizi yönlendirmek ve hasta hakkında diğer bilgileri almak isteyebilirler.

Yaralının bulunduğu ortamda herhangi bir tehlike yoksa ve ilk yardım bilinmiyorsa yaralı kıpırdatılmamalı.
 
AMBULANS HIZLI MI GİTMELİ?
 
Şunları unutmamalıyız;
Türkiye’de kullanılan ambulanslar, trafikte bulunan diğer araçlardan daha üstün ve daha gelişmiş araç güvenlik özelliklerine sahip değildirler. Herhangi bir kaza durumunda diğer araçlar gibi içinde bulunan insanların zarar görme ihtimali mevcuttur. Hatta aracın teknik özellikleri ile hasta kabininin dizaynı ve içinde bulunan tıbbi donanım gibi nedenlerden dolayı diğer araçlara göre daha fazla yaralanma riski oluşturur.

Ambulansla nakledilen hastalar, çoğunlukla her türlü riski göze alacak kadar hızlı davranmayı gerektirecek durumda değildirler. Vücut boşluklarına isabet eden kurşunla yaralanma veya durdurulamayan aşırı kanama gibi istisnai durumlar dışında pek çok hastalık ve yaralanma, çok hızlı nakilden ziyade kontrollü nakli gerektirir.

Aşırı hızda hareket eden ambulansla nakil, hastaya faydadan çok zarar getirebilir. Örneğin; herhangi bir travma neticesi çok sayıda parçalı kırığı olan bir yaralıda hız arttıkça kırık kemik parçalarının çevre dokulara verdiği zarar da artacaktır. Aynı şekilde aşırı hız, hasta güvenliğini tehdit edici şekilde hastanın ambulansta düşme ve yaralanma riskinin artmasına da yol açabilecektir.

Ambulansın aşırı hızlı olması, hasta kabininde sağlık personelinin hastaya yaptığı müdahaleleri de zorlaştırır. Aşırı hız, ambulansta yapılması gereken tıbbi işlemlerin etkin ve zamanında yapılmasını da engelleyecektir.

AMBULANS SADECE BİR NAKİL ARACI MIDIR?
Acil Sağlık Hizmetleri, son 10 yıl içinde Türkiye’de çok büyük ilerlemeler göstermiş, bu doğrultuda ambulanslar da teknik ve tıbbi açıdan daha yeterli hale gelmiştir. Her türlü acil müdahalenin yapılabileceği donanıma sahip ambulanslar, Sağlık Bakanlığı’nca temin edilip Türkiye’nin her bir köşesine dağıtılmıştır.

Ambulansları artık sadece bir nakil aracı değil aynı zamanda yaşam kurtaran ve yaşamı destekleyen araçlar olarak görmek gerekir.

Ambulanslarda hizmet sunan personelin de her geçen gün niteliği artmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nca ambulanslarda görev yapan personele yönelik sertifikasyon eğitimleri başlatılmış ve sürdürülmektedir. Ambulanslarda yapılması gereken tıbbi bakım ve müdahale konusunda eğitim almış profesyonel sağlık personeli sayesinde artık olay yerinden hastaneye kadar kontrollü bir şekilde ve zarar görmeden hastalar nakledilebilmektedir.
 
Nilüfer Sıla TAŞPINAR-Aile Haber
Anahtar Kelimeler:
nin numarası kaç

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol