FLAŞ HABER :

2014/2015 Eğitim Öğretim yılında liselere yerleştirme sistemi değişecek

Önümüzdeki yıl liselere yerleştirme sistemi değişecek
Bu haber 2013-10-31 10:51:09 eklenmiş ve 3225 kez görüntülenmiştir.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Önümüzdeki tercihler meselesini, tıpkı üniversitelere giriş meselesinde olduğu gibi bütün yedek listeleri, kontenjanlar dolana kadar işletilecek şekilde düzenleyeceğiz" dedi. Bakan Avcı, Ayvalık’ta okul bahçesinde çarşafla fotoğrafları yayınlanan öğretmenin giydiği kıyafetin de “Çarşaf değil, geleneksel manto” olduğunu söyledi.

 Avcı, Nevşehir Üniversitesi'nin adının Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, soruları yanıtladı.


Bakan Avcı, kontenjanlara ilişkin bir soru üzerine yedek listeleri çalıştırdıklarını, iki kez açtıklarını, yedek listelere rağmen boş kalan kontenjanların bulunduğunu belirtti. Bu konuda bir düzenleme yapmaları gerektiğini anlatan Avcı, "Umarım önümüzdeki yıl, bu tercihler meselesini, tıpkı üniversitelere giriş meselesinde olduğu gibi bütün yedek listeleri, kontenjanlar dolana kadar işletilecek şekilde düzenleyeceğiz. Önümüzdeki yılki düzenlemede, ilk tercihleri aldıktan sonra geçişleri engellersek, tek tercih üzerinden bu kayıtları yaparsak, o zaman yedek listeler boş kaldıkça yukarıya doğru çalıştırılabilir hale gelecek" diye konuştu.

      

Kürtçe öğretmenlerinin görevlendirilmesine ilişkin soru üzerine Avcı, hangi okulda, kaç öğrencinin seçmeli dersi tercih edeceğini bilemediklerini, bu nedenle Kürtçe dahil seçmeli derslerin hiçbirinde kadro tahsisi yapamadıklarını söyledi.

      

Avcı, geçen yılki uygulama sonucunda hangi okullarda, Kürtçe dersin seçmeli ders olduğuna dair fikir edindiklerini belirterek, ancak geçen yılki tercihlerin, gerçek talebi ne ölçüde yansıttığını bilemediklerini söyledi. Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu netleştikten sonra okul bazında değil, il genelinde hangi seçmeli ders için, kaç öğretmen il genelinde görevlendirilirse ortalama tercihleri karşılayabiliriz, bunu ölçebilir duruma geleceğiz. Önümüzdeki yıldan itibaren Kürtçe de dahil olmak üzere, diğer seçmeli derslerde de talepleri göz önüne alarak, okul bazında değil, il genelinde farklı okullarda da bu seçmeli derslere girebilecek öğretmenler bulundurmaya çalışacağız. Özel okullarda bazı derslerin Kürtçe okutulabilmesine imkan veren son düzenlemeyle ilgili Bakanlar Kurulu kararıyla hangi dillerin okutulacağına dair sınırlamaların kalkması gerekiyor. O gerçekleştikten sonra biz gerekli hazırlıkları yaptık."

      

Avcı, 18 bin öğrencinin Kırmançi, bin 800 öğrencinin Zazaca ders almak istediğini söyleyerek, "Ben o kadar az beklemiyordum" dedi.


“Çarşaf değil, geleneksel manto”


Avcı, bir başka soruyu yanıtlarken, "Ayvalık'taki öğretmen meselesi, bazı yayın kuruluşlarında köpürtüldüğü gibi çarşaf giyme meselesi değil, geleneksel, Türkiye'nin her yerinde giyilen manto. Anladığım kadarıyla biraz daha bol bir manto. Okul bahçesi duvarından çekilen fotoğraflar üzerinden öğretmenin özel hayatını da rencide edecek yayınlar yapıldı. Bu konunu, buraya getirilmiş olmasından da üzüntü duyuyorum" dedi.


AA

SİTEMİZ ÜYELERİNE AVRUPA GEZİLERİNDE ÖZEL İNDİRİMLER, İNDİRİM KODUNUZU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SİTEMİZ ÜYELERİNE AVRUPA GEZİLERİNDE ÖZEL İNDİRİMLER, İNDİRİM KODUNUZU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BU ALANA TEXT REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Türkiye'nin En Büyük Öğretmen Topluluğu Seni de Bekliyor!
ŞİİR OKUMAYI SEVİYORSANIZ BUYRUN!
ETİKETLER :
Yorumlar
NEDEN BÖYLE BİR HAKSIZLIK VE ADALETSİZLİGE KİMSE SESİNİ ÇIKARMIYOR
SEHER DÖNMEZ 2014-07-24 02:50:44
BEN 2010 HAZİRAN DÖNEMLERİNDE ATANDIM...HAZİRAN ÖNCE ATANANLARA DAHA BİR SENELİK ÖGRETMENKEN DOGU HİZMETİ AFFI GETİRİLDİ..BEN İSE VAN DA İKİ SENE ÇALIŞTIM.ONDAN ÖNCE 8 YIL ÜCRETLİ ÖGRETMENLİK GEÇMİŞİM VARDI.EŞ DURUMUNDAN BATIYA GELDİM.EŞİM VEFAT ETTİ.ŞİMDİ DİYORLARKİ UZAK İLÇEYE DOGU HİZMETİ YÜKÜMLÜSÜ OLDUGUM İÇİN ROTASYON...AYNI DURUMDA OLAN EŞİNDEN BOŞANMIŞ,VEYA EŞİ İŞTEN ÇIKMIŞ OLAN ARKADAŞLARIMIZ VAR....VAN DEPREMİ,TERÖR....SONRADA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUGUM ÇOCUKLARI BIRAKIP,HİZMET SÜRESİ 7 YIL OLACAK YERE Mİ GİDECEGİM.
bencede almaları gerekiyor
Melek tuna 2014-07-22 04:36:26
Bencede öğretmenlerin aldıkları maaşlar az daha fazla vermeleri gerekiyor. teşekkürler
Rotasyon
Mürsel Aybulut 2014-07-21 16:42:34
İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana gibi nüfusu yoğun illerde bu rotasyon belki sorun çıkarmaz da diğer küçük illerde bu rotasyon, çok öğretmeni ve öğretmen ailesini epey zora sokar. Bu küçük yerlerde ve ilçelerinde öğretmenler çoğunlukla o yörenin çocukları. Eşi, çocukları, anası, babası, evi barkı, bağı bahçesi o ilde ya da ilçede. O öğretmeni o ilçeden alıp başka bir ilçeye verdiğinizde değişen bir öğretmen olmayacak ki. Uygulanması o kadar da kolay görünmüyor. Norm kadro denen bir şey var. Her şey allak bullak olur kanımca.
Öğretmen Rotasyonu
Mürsel Aybulut 2014-07-21 16:31:05
İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana gibi nüfusu yoğun illerde bu rotasyon sorun çıkarmaz da diğer küçük illerde bu rotasyon çok öğretmenin ocağına incir ağacı diker. Bu küçük yerlerde ve ilçelerinde öğretmenler çoğunlukla o yörenin çocukları. Eşi, çocukları, anası, babası, evi barkı, bağı bahçesi o ilde ya da ilçede. O öğretmeni o ilçeden alıp başka bir ilçeye verdiğinizde değişen bir öğretmen olmayacak ki. Hangi haklı gerekçeyle böyle bir uygulama yapılacak anlamak kolay değil. Böyle bir uygulamadan umulan yarar nedir? Uygulanması o kadar da kolay mı sanki? Norm kadro denen bir şey var. Her şey allak bullak olur kanımca.
Toplam 4 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde kime oy vereceksiniz?
Kararsızım
% 12.5
Sandığa gitmeyeceğim
% 0
Boş oy atacağım
% 0
Selahattin Demirtaş
% 12.5
Ekmeleddin İhsanoğlu
% 50
Recep Tayyip Erdoğan
% 25
 
ÖĞRETMEN DİYARI
Öğretmen Diyarı
© Copyright 2013 Öğretmen Diyarı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
ÖĞRETMEN DİYARI
Eğitim Haberleri
Eğitim Yazıları
Eğitim Psikolojisi
Öğretmenlerle İlgili
DOST SİTELER
Facebook Öğretmen
Pekiyi.com
Eğitim 100
KADINLA HAYAT
DOST SİTELER2
Memur Medya
Gerçek Öğretmen
Eğitimhane
Pekiyi Net
SENDİKALAR
Eğitim-Sen
Eğitim-İş
Türk Eğitim-Sen
Eğitim Bir-Sen
İLGİNÇLER
Sağlık
Pratik Bilgiler
Sosyal Medya
İlginç Bilgiler
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim