MTSK, SINAVLARINDA GÖREV ALMA ŞARTLARI NELERDİR? haberi - ogretmendiyari.com
FLAŞ HABER :

MTSK, SINAVLARINDA GÖREV ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Resmi Gazetede Yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre MTSK sınavlarında görev alma şartları nelerdir?
Bu haber 2013-09-21 23:48:15 eklenmiş ve 3914 kez görüntülenmiştir.

MTSK sınav sorumlusu kursunda sorun var  Uygulama ( Direksiyon ) sınavlarında  kimler görev alabilir? Bu  sınavlarda  görev alma şartları nedir?
29.05. 2013   tarihli  ve 28661 sayılı  Resmi Gazetede Yayınlanan  Millî  Eğitim  Bakanlığı Özel  Motorlu Taşıt   Sürücüleri   Kursu  Yönetmeliğinin;“ Direksiyon   eğitimi   dersi   sınavı   uygulama  ve değerlendirme  komisyonu” başlıklı 31. maddesinde “(Değişik: 20.06. 2013 /28683 RG) Direksiyon   eğitimi   dersi   sınavı   uygulama  ve değerlendirme  komisyonu bir başkan ve bir üyeden oluşur. Başkan ve  üye ; en az  yüksekokul   mezunu  ve en az üç  yıl  önce alınmış “B”  sınıfı sürücü   belgesi  bulunanlar arasından oluşturulur. Komisyonun oluşum ve görevlerine ilişkin diğer usul ve esaslar Genel Müdürlükçe belirlenir.” hükümleri bulunmaktadır.
 
Millî  Eğitim  Bakanlığı Özel  Öğretim   Kurumları  Genel Müdürlüğünün 26.08. 2013   tarihli  ve 2203655 sayılı“Yönetmelik ve Yönerge ile  İlgili   Açıklamalar .” konulu resmi yazılarının 6.maddesinde ise; “6- Direksiyon   eğitimi   dersi   sınavı   uygulama  ve  değerlendirme  komisyonunda başkan veya  üye olarak görev alacakların;  yüksekokul   mezunu , en az üç  yıl  önce alınmış “B”  sınıfı   sürücü belgesine  ve 2918 sayılı Karayolları  Trafik  Kanununun 42’nci maddesi hükmü gereği “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi” ne sahip olmaları gerekmektedir. “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi” olmayanlara Kanun gereği kesinlikle bu sınavlarda görev verilmeyecektir.” açıklamaları ve aynı yazının 18. maddesinde; “18- Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan personelin büyük çoğunluğu daha önce 30 saatlik eğitimden geçerek “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi” alanlardan oluşmaktadır. Yeni uygulamalarda farklı değerlendirmeler istendiğinden “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi” olan bütün sınav sorumlularının Halk Eğitim Merkezlerince düzenlenecek 120 saatlik eğitimden geçirilmesi gerekmektedir. Bu kurslar, en kısa zamanda illerde ve uygun ilçelerde Valiliklerce açılacaktır. Sınavlarda sınav sorumlusu görevlendirmeleri yapılırken öncelikle 120 saatlik eğitim sonucunda belge alan kişilerin görevlendirilmesi sağlanacaktır. Sınav yapılacak il ve ilçelerde 120 saatlik kursu bitirip belge alanların sayısı yeterli olması halinde, 30 saatlik kurs sonunda belge alanlara görev verilmeyecektir.” açıklamaları bulunmaktadır.
 
Direksiyon uygulama sınavlarında kimlerin görev alacaklar Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurslarının Sınav Kurulları ve Sınav Esasları bölümünün 2. Maddesinde ise ; “Direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme kurullarının başkan ve üyeleri; yüksekokul mezunu, en az üç yıl önce alınmış olmak üzere; “A1”/“A2” sınıfı sertifika sınavı için “A1”/“A2” sınıfı, diğer sınıf sertifikaların sınavı için en az “B” sınıfı sürücü belgesi ve bu sürede araç kullanarak pratik kazanan ve “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi” sahibi olanlar arasından sınav yürütme kurulu tarafından belirlenir. Belirlenen üyeler arasında “C”, “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi olan üyelerin bulunması hâlinde bu sertifikaların sınavı için bu üyelere görev verilir. Başkan ve üyelerin tespitinde ayrıca öncelik sırasına göre;
 
Trafik ve Çevre Bilgisi dersinden eğitim görmüş ve belgesi bulunanlar,
 
Sürücü belgesini önceden almış olup uzun yıllar araç kullanarak pratik kazananlar tercih edilecektir.” açıklamaları bulunmaktadır.
 
Bu yönetmelik hükümlerine ve açıklamalara göre Uygulama (Direksiyon) sınavlarında kimler görev alabilmek için “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi” sahip olmak gerekmektedir.
 
“Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi’ne sahip olmak için ise yüksekokul mezunu, en az üç yıl önce alınmış olmak üzere; “A1”/“A2” sınıfı sertifika sınavı için “A1”/“A2” sınıfı, diğer sınıf sertifikaların sınavı için en az “B” sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak gerekmektedir.
 
“Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi’ni Halk Eğitim Merkezleri açılan kurslarla vermektedir.
 
Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğünün “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi’ vermek için hazırlamış olduğu “Öğretmenlik Ve Öğretim Motorlu Taşıt Sürücüleri Sınav Sorumlusu Modüler Programı (Yeterliğe Dayalı)”na göre ise “Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi’ kursuna başvurabilmek için aşağıdaki şartlar aranmaktadır.
 
“Giriş Koşulları
 
1. Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanları ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin çizelgede yer alan öğretmenleri,
 
2. Dört yıllık eğitim veren yükseköğretim programlarından mezun olmak.”
 
Görüleceği üzere yönetmelik ve diğer mevzuat hükümleri açıkça yüksekokul mezunu şartı getirmesine rağmen kursa başvurmada, dört yıllık eğitim veren yükseköğretim programlarından mezun olma şartı aranmaktadır. Yönetmeliğe aykırı bu işlemin acilen düzeltilmesi gerekmektedir.
kamudan.com


BU ALANA TEXT REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
ETİKETLER : öğretmen Eğitim sınav personel atama soru saat yönetmelik Sınav uygulama öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı Belge TSK
Yorumlar
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MEB DUYURU haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Branşınız
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği,
İlköğretim Matematik Öğretmenliği,
Rehber Öğretmen,
Sınıf Öğretmeni
Matematik Öğretmenliği,
İngilizce Öğretmenliği,
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,
Almanca Öğretmenliği,
Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenliği,
Müzik Öğretmenliği,
Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği,
Biyoloji Öğretmenliği,
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği,
Fen ve Teknoloji Öğretmenliği,
Beden Eğitimi Öğretmenliği,
Türkçe Öğretmenliği,
Coğrafya Öğretmenliği,
Kimya Öğretmenliği,
Fizik Öğretmenliği,
Felsefe Öğretmenliği,
Tarih Öğretmenliği.
Teknik Öğretmen
Okul Öncesi ve Ana sınıfı
Zihinsel engelliler Öğretmenliği
Bilişim Teknolojileri
Diğer
Öğretmen Diyarı, Öğretmenlerle İlgili Her Şey
© Copyright 2013 Öğretmen Diyarı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Sitemizde

ogretmen haberleri

'ne kolaylik ile ulasabilirsiniz sitemizde son dakika haberleri bulabilirsiniz.
ÖĞRETMEN DİYARI
Facebook Öğretmen
Eğitim Haberleri
Eğitim Yazıları
Eğitim Psikolojisi
Öğretmenlerle İlgili
Eğitim Haberci
DOST SİTELER
Pekiyi.com
Öğretmen Web TV
10.Sınıf Matematik
KADINLA HAYAT
Teknik Öğretmenler
ALİ SANCI
ÖĞRETMEN VİDEO
DOST SİTELER2
Gerçek Öğretmen
Eğitimhane
Pekiyi Net
Tüm Videolar Seninle
Kamu Gündemi
SENDİKALAR
Eğitim-Sen
Eğitim-İş
Türk Eğitim-Sen
Eğitim Bir-Sen
İLGİNÇLER
Sağlık
Pratik Bilgiler
Sosyal Medya
İlginç Bilgiler
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim