FLAŞ HABER :

Liselerde Proje ve Performans Ödevleri İle Notları Nasıl Verilecek? İşte Ayrıntılar

Liselerde Proje ve Performans Ödevleri İle Notları Nasıl Verilecek? İşte Ayrıntılar
Bu haber 2013-09-20 18:16:51 eklenmiş ve 15021 kez görüntülenmiştir.

Lise öğretmenlerimizde yeni yönetmelikle birlikte sözlü notunun kaldırıldığı gibi bir yanlış anlaşılma olduğunu görüyorum. Daha önce ilköğretimde de çalışmış bir öğretmen olarak dilimin döndüğünce e-okuldaki yeni not sisteminini açıklayayım.

Büyük ihtimalle E-Okul sisteminde öğretmenlerin not girişi yapabilecekleri 3 ana bölüm bulunacak: Bunlar (1.) Sınav Puanları, (2.) Proje Puanları ve (3.) Performans Puanları şeklinde olacak.


1. Ana Bölüm - SINAV PUANLARI: Bu bölümde yazılı sınavlardan alınan puanlar 1. Yazılı, 2. Yazılı... şeklindeki kutucuklara 100 üzerinden girilecektir, yani aynı eski sistemde olduğu gibi. Kaç tane yazılı yapılacağı ve hangi tarihlerde yapılacağı sene başı zümresinde karara bağlanacak.


2. Ana Bölüm - PROJE PUANLARI: Bu bölümde öğrencilere vermiş olduğumuz proje ödevlerinden (eski adıyla dönem ödevi) alınan puanlar 100 üzerinden girilecektir. Eskideki dönem ödevlerinden farklı olarak proje ödevlerinde not girişi sadece II. dönemle sınırlı değildir. Proje ödevinin tamamlanmasının istendiği tarih ne zamansa öğretmen o dönemde proje notunu girer, yani proje ödevi, dönem ödevi gibi illaki nisan ayında teslim edilmek zorunda değildir. Unutmadan hatırlatalım, hangi öğrencinin hangi dersten proje ödevi alacağı sene başı şube öğretmenler kurulunda belirlenecek ve sınıf rehber öğretmeni tarafından idareye bildirilecek.


3. Ana Bölüm - PERFORMANS PUANLARI: Bu bölümde öğrenci performansını belirlemeye yönelik çalışmalardan alınan puanlar 100 üzerinden girilecektir.


Bu bölümde iki ölçüt, iki farklı not alanı olacaktır: Bunlardan ilki "DERS VE ETKİNLİKLERE KATILIM"dır. Ders ve Etkinliklere Katılım puanı, eski sistemdeki SÖZLÜ NOTU'dur, hiç bir fark yoktur. Öğrenciye verdiğimiz sözlü notunu buradaki kutucuklara işleyeceğiz. Her dönem kaç adet Ders ve Etkinliklere Katılım notu verileceği ise sene başı zümresinde karara bağlanacak, aynı sözlü notlarında eskiden yaptığımız gibi. Zümre tutanaklarında bu unutulmamalı.


İkinci alan ise "PERFORMANS GÖREVİ"dir. Öğrencinin her dönemde en az 1 defa yapmak zorunda olduğu performans ödevinden aldığı puanı buraya işleyeceğiz. Yine sene başı zümresinde her dönem kaçar performans görevi verileceği kararlaştırılacak. Önerim, bu sene birden fazla performans ödevi vermeyin, sonra ummadığınız kadar kağıt kürekle boğuşunca pişman olursunuz :)
Ben edebiyat öğretmeniyim, tüm sınıf düzeylerinde haftada 3'er saat Türk Edebiyatı dersimiz var. Bu ders için birinci dönemde 3 Yazılı Sınav Puanı, 2 Ders ve Etkinliklere Katılım Puanı ve 1 Performans Görevi Puanı vermeyi planlıyorum ve zümre tutanağına da bu şekilde işleyeceğim. Proje ödevlerinin toplanma zamanını karışıklık olmaması adına tamamen ikinci döneme dağıtmayı ve proje notlarını sadece ikinci dönem girmeyi düşünüyorum. Eskiden dönem ödevi olarak dağıttığım konuları bu sene proje olarak dağıtmayı planlıyorum fakat performans ödevi için yeni ödev konuları bulmak biraz zaman alacak gibi.
Umarım yararlı olmuştur.

 

http://okulsoru.com


SİTEMİZ ÜYELERİNE AVRUPA GEZİLERİNDE ÖZEL İNDİRİMLER, İNDİRİM KODUNUZU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SİTEMİZ ÜYELERİNE AVRUPA GEZİLERİNDE ÖZEL İNDİRİMLER, İNDİRİM KODUNUZU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BU ALANA TEXT REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Türkiye'nin En Büyük Öğretmen Topluluğu Seni de Bekliyor!
ŞİİR OKUMAYI SEVİYORSANIZ BUYRUN!
ETİKETLER :
Yorumlar
NEDEN BÖYLE BİR HAKSIZLIK VE ADALETSİZLİGE KİMSE SESİNİ ÇIKARMIYOR
SEHER DÖNMEZ 2014-07-24 02:50:44
BEN 2010 HAZİRAN DÖNEMLERİNDE ATANDIM...HAZİRAN ÖNCE ATANANLARA DAHA BİR SENELİK ÖGRETMENKEN DOGU HİZMETİ AFFI GETİRİLDİ..BEN İSE VAN DA İKİ SENE ÇALIŞTIM.ONDAN ÖNCE 8 YIL ÜCRETLİ ÖGRETMENLİK GEÇMİŞİM VARDI.EŞ DURUMUNDAN BATIYA GELDİM.EŞİM VEFAT ETTİ.ŞİMDİ DİYORLARKİ UZAK İLÇEYE DOGU HİZMETİ YÜKÜMLÜSÜ OLDUGUM İÇİN ROTASYON...AYNI DURUMDA OLAN EŞİNDEN BOŞANMIŞ,VEYA EŞİ İŞTEN ÇIKMIŞ OLAN ARKADAŞLARIMIZ VAR....VAN DEPREMİ,TERÖR....SONRADA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUGUM ÇOCUKLARI BIRAKIP,HİZMET SÜRESİ 7 YIL OLACAK YERE Mİ GİDECEGİM.
bencede almaları gerekiyor
Melek tuna 2014-07-22 04:36:26
Bencede öğretmenlerin aldıkları maaşlar az daha fazla vermeleri gerekiyor. teşekkürler
Rotasyon
Mürsel Aybulut 2014-07-21 16:42:34
İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana gibi nüfusu yoğun illerde bu rotasyon belki sorun çıkarmaz da diğer küçük illerde bu rotasyon, çok öğretmeni ve öğretmen ailesini epey zora sokar. Bu küçük yerlerde ve ilçelerinde öğretmenler çoğunlukla o yörenin çocukları. Eşi, çocukları, anası, babası, evi barkı, bağı bahçesi o ilde ya da ilçede. O öğretmeni o ilçeden alıp başka bir ilçeye verdiğinizde değişen bir öğretmen olmayacak ki. Uygulanması o kadar da kolay görünmüyor. Norm kadro denen bir şey var. Her şey allak bullak olur kanımca.
Öğretmen Rotasyonu
Mürsel Aybulut 2014-07-21 16:31:05
İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana gibi nüfusu yoğun illerde bu rotasyon sorun çıkarmaz da diğer küçük illerde bu rotasyon çok öğretmenin ocağına incir ağacı diker. Bu küçük yerlerde ve ilçelerinde öğretmenler çoğunlukla o yörenin çocukları. Eşi, çocukları, anası, babası, evi barkı, bağı bahçesi o ilde ya da ilçede. O öğretmeni o ilçeden alıp başka bir ilçeye verdiğinizde değişen bir öğretmen olmayacak ki. Hangi haklı gerekçeyle böyle bir uygulama yapılacak anlamak kolay değil. Böyle bir uygulamadan umulan yarar nedir? Uygulanması o kadar da kolay mı sanki? Norm kadro denen bir şey var. Her şey allak bullak olur kanımca.
Toplam 4 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmalarından memnun musunuz?
Evet
% 0
Hayır
% 100
Kısmen Memnunum
% 0
 
ÖĞRETMEN DİYARI
Öğretmen Diyarı
© Copyright 2013 Öğretmen Diyarı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
ÖĞRETMEN DİYARI
Eğitim Haberleri
Eğitim Yazıları
Eğitim Psikolojisi
Öğretmenlerle İlgili
DOST SİTELER
Facebook Öğretmen
Pekiyi.com
Eğitim 100
KADINLA HAYAT
DOST SİTELER2
Memur Medya
Gerçek Öğretmen
Eğitimhane
Pekiyi Net
SENDİKALAR
Eğitim-Sen
Eğitim-İş
Türk Eğitim-Sen
Eğitim Bir-Sen
İLGİNÇLER
Sağlık
Pratik Bilgiler
Sosyal Medya
İlginç Bilgiler
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim