FLAŞ HABER :

Matematik ve fen başarısı artıyor ama...

Dünya genelinde 4 ve 8. sınıf öğrencilerinin matematik ve fen başarısı uluslararası değerlendirme programı TIMSS ile ölçülüyor.
Bu haber 2013-08-21 11:34:01 eklenmiş ve 961 kez görüntülenmiştir.

Dünya genelinde 4 ve 8. sınıf öğrencilerinin matematik ve fen başarısı uluslararası değerlendirme programı TIMSS ile ölçülüyor. TIMMS’ın ham verilerini değerlendiren Eğitim Reformu Girişimi analistleri, çarpıcı bir sonuca ulaştı: Buna göre Türkiye matematik ve fen bilgisinde başarı sıralamasında ‘yükseliyor.’ Ancak ‘başarılı’ öğrenciler ile diğerleri arasında bir uçurum söz konusu. Türkiye’de bazı öğrenciler ortalamanın çok üzerinde bazıları ise dipte. Türkiye’de teste katılan öğrencilerin neredeyse 4’te biri ‘temel düzeyde’ bile matematik bilmiyor. Singapur’da bu oran yüzde 1.

 

Türkiye 22 ülke arasında matematik (8’inci sınıf) başarısında 19’dan 16’ncı fen bilimlerinde 21’den 15’inci sıraya yükselirken genel tablo ‘eğitimde fırsat eşitsizliği’ni ortaya çıkardı. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Politika Analisti Işıl Oral ve Araştırma Asistanı Eileen McGivney, TIMMS’de

 

Türkiye’nin 1999, 2007 ve 2011 yıllarına ait ham verileri ve bulgularını karşılaştırdı. Buna göre:

 

Türkiye matematik alanında 8. sınıf düzeyinde 1999’da 19’uncuydu. 2011’de 16’ncılığa yükseldi.

 

Türkiye fen bilimleri alanında, 8. sınıf düzeyinde, 1999’da 21’inci, 2007’de 20’inci sıradayken 2011’de 15’inci sıraya yükseldi.

 

Sıralama açısından bakıldığında, Türkiye’de öğrenciler matematik ve özellikle de fen bilimleri başarısında ‘ilerledi’.

 

Ancak hem 4’üncü hem 8’inci sınıf düzeyinde diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’deki öğrencilerin performans dağılımının iki uçta toplandığı görüldü. Türkiye’de bazı öğrencilerin ortalamanın çok üzerinde, bazılarının da en alt düzeyin de altında olması eğitimde fırsat eşitsizliğinin önemli bir sorun olduğu şeklinde yorumlandı.

 

4. sınıf düzeyinde TIMSS 2011’e katılan öğrencilerin yalnızca yüzde 77’si en azından temel matematik bilgisine sahip. Geri kalan yüzde 23’lük bölüm bu düzeyin de altında performans gösterdi.

 

Fen bilimleri alanında öğrencilerin yalnızca yüzde 70’i en azından temel fen bilimleri bilgisine sahip. Geri kalan yüzde 30’luk bölüm bu düzeyin de altında performans gösterdi. Oysa 4. sınıf fen bilimleri alanında en iyi performansı gösteren Singapur’da öğrencilerin yüzde 99’u en azından temel düzeyde matematik bilgisine sahip.

 

8. sınıf düzeyinde TIMSS 2011’e katılan öğrencilerin yalnızca yüzde 67’si en azından temel matematik bilgisine sahip. Yüzde 33 bu düzeyin de altında performans gösterdi.

 

Fen bilimleri alanında öğrencilerin yalnızca yüzde 79’u en azından temel fen bilimleri bilgisine sahip. Yüzde 21 bu düzelyin altında performans gösterdi. Singapur’da ise 8. sınıflarda bu rakam yüzde 96.

 

En düşük puan, ‘Akıl Yürütme’den

 

Bilişsel alan değerlendirmesinde Türkiye’deki öğrenciler hem matematikte hem de fen bilimlerinde göreli olarak en düşük doğru yanıt yüzdesine ‘Akıl Yürütme’ alanında ulaşmıştır. Öğrenme alanları içinde matematikte en düşük doğru yanıt yüzdesinin görüldüğü alan sayılar, fen bilimlerinde ise yer bilimleri.

RADİKALhaber kaynağı:mebpersoneli.com


SİTEMİZ ÜYELERİNE AVRUPA GEZİLERİNDE ÖZEL İNDİRİMLER, İNDİRİM KODUNUZU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SİTEMİZ ÜYELERİNE AVRUPA GEZİLERİNDE ÖZEL İNDİRİMLER, İNDİRİM KODUNUZU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BU ALANA TEXT REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Türkiye'nin En Büyük Öğretmen Topluluğu Seni de Bekliyor!
ŞİİR OKUMAYI SEVİYORSANIZ BUYRUN!
ETİKETLER :
Yorumlar
NEDEN BÖYLE BİR HAKSIZLIK VE ADALETSİZLİGE KİMSE SESİNİ ÇIKARMIYOR
SEHER DÖNMEZ 2014-07-24 02:50:44
BEN 2010 HAZİRAN DÖNEMLERİNDE ATANDIM...HAZİRAN ÖNCE ATANANLARA DAHA BİR SENELİK ÖGRETMENKEN DOGU HİZMETİ AFFI GETİRİLDİ..BEN İSE VAN DA İKİ SENE ÇALIŞTIM.ONDAN ÖNCE 8 YIL ÜCRETLİ ÖGRETMENLİK GEÇMİŞİM VARDI.EŞ DURUMUNDAN BATIYA GELDİM.EŞİM VEFAT ETTİ.ŞİMDİ DİYORLARKİ UZAK İLÇEYE DOGU HİZMETİ YÜKÜMLÜSÜ OLDUGUM İÇİN ROTASYON...AYNI DURUMDA OLAN EŞİNDEN BOŞANMIŞ,VEYA EŞİ İŞTEN ÇIKMIŞ OLAN ARKADAŞLARIMIZ VAR....VAN DEPREMİ,TERÖR....SONRADA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUGUM ÇOCUKLARI BIRAKIP,HİZMET SÜRESİ 7 YIL OLACAK YERE Mİ GİDECEGİM.
bencede almaları gerekiyor
Melek tuna 2014-07-22 04:36:26
Bencede öğretmenlerin aldıkları maaşlar az daha fazla vermeleri gerekiyor. teşekkürler
Rotasyon
Mürsel Aybulut 2014-07-21 16:42:34
İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana gibi nüfusu yoğun illerde bu rotasyon belki sorun çıkarmaz da diğer küçük illerde bu rotasyon, çok öğretmeni ve öğretmen ailesini epey zora sokar. Bu küçük yerlerde ve ilçelerinde öğretmenler çoğunlukla o yörenin çocukları. Eşi, çocukları, anası, babası, evi barkı, bağı bahçesi o ilde ya da ilçede. O öğretmeni o ilçeden alıp başka bir ilçeye verdiğinizde değişen bir öğretmen olmayacak ki. Uygulanması o kadar da kolay görünmüyor. Norm kadro denen bir şey var. Her şey allak bullak olur kanımca.
Öğretmen Rotasyonu
Mürsel Aybulut 2014-07-21 16:31:05
İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana gibi nüfusu yoğun illerde bu rotasyon sorun çıkarmaz da diğer küçük illerde bu rotasyon çok öğretmenin ocağına incir ağacı diker. Bu küçük yerlerde ve ilçelerinde öğretmenler çoğunlukla o yörenin çocukları. Eşi, çocukları, anası, babası, evi barkı, bağı bahçesi o ilde ya da ilçede. O öğretmeni o ilçeden alıp başka bir ilçeye verdiğinizde değişen bir öğretmen olmayacak ki. Hangi haklı gerekçeyle böyle bir uygulama yapılacak anlamak kolay değil. Böyle bir uygulamadan umulan yarar nedir? Uygulanması o kadar da kolay mı sanki? Norm kadro denen bir şey var. Her şey allak bullak olur kanımca.
Toplam 4 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmalarından memnun musunuz?
Evet
% 0
Hayır
% 100
Kısmen Memnunum
% 0
 
ÖĞRETMEN DİYARI
Öğretmen Diyarı
© Copyright 2013 Öğretmen Diyarı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
ÖĞRETMEN DİYARI
Eğitim Haberleri
Eğitim Yazıları
Eğitim Psikolojisi
Öğretmenlerle İlgili
DOST SİTELER
Facebook Öğretmen
Pekiyi.com
Eğitim 100
KADINLA HAYAT
DOST SİTELER2
Memur Medya
Gerçek Öğretmen
Eğitimhane
Pekiyi Net
SENDİKALAR
Eğitim-Sen
Eğitim-İş
Türk Eğitim-Sen
Eğitim Bir-Sen
İLGİNÇLER
Sağlık
Pratik Bilgiler
Sosyal Medya
İlginç Bilgiler
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim