Bu haber kez okundu.

Zorunlu hizmeti 6 ay eksik olanlar il dışı yer değiştirebilir mi?
 
Soru - Zorunlu hizmeti 6 ay eksik olanlar il dışı yer değiştirebilir mi?

17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin;

"İsteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 52. maddesindeki; "(1) Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde, bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ise iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında il içinde yer değiştirecekler bakımından kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda, iller arasında yer değiştirecekler bakımından ise bulunduğu ilde fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır." hükümleri,

"Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar" başlıklı 44. maddesi 2. fıkrasındaki; "(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atananlardan zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır. Altı aylık sürenin belirlenmesinde en son görev yapılan zorunlu hizmet alanı dikkate alınır."hükümleri,

Ve Öğretmenlerin 2016 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin duyurusunun;

1. maddesindeki; "1- Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar ile bu yükümlülüklerini tamamlayan veya muaf olan öğretmenlerden 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir." açıklamasına,

6. maddesindeki; "6- 06/05/2010 tarihinden sonra atanıp birinci, ikinci ve/veya üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında toplam 3 yıllık çalışma süresini tamamlayan veya 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla tamamlayacak olan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanında hiç görev yapmamış ya da eksik hizmeti 6 aydan fazla olanlar, zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek üzere il içinde veya iller arasında dördüncü, beşinci veya altıncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda atanacaktır. Bunlardan tercihlerinden herhangi birine atanamayanlar ile tercihte bulunmayanların atamaları, alanlarında norm açığı bulunan diğer zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına Bakanlıkça resen yapılacaktır." açıklamasına göre;

30 Eylül tarihine kadar ki sürede zorunlu hizmeti altı aydan daha az süresi kalanlar ile Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atananlardan (örneğin; özür durumu sebebiyle) zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayıldığından il dışı yer değiştirebilirler.

Bu sorun geçen yılda gündeme gelmiş "Zorunlusunun bitmesine 6 ay kalanlar il dışı isteyemiyor" haberimizde konuyu gündeme getirmiştik;

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü geçen yıl;"2015 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme başvurularında 30 Eylül 2015 tarihi itibariyle zorunlu hizmetini tamamlayanların MEBBİS/ E-PERSONEL Menüsü/Zorunlu Hizmet ve Engelli Bilgileri menüsü üzerinden zorunlu durum bilgilerini güncelleyerek başvuru yapmalarının sağlanması gerekmektedir." açıklamasında bulunmuş ve sorun çözülmüştü.

İşte geçen yıl ki o açıklama;

Ahmet KANDEMİR

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber