Öğretmen Diyarı

ZORLANAN ÖĞRENCİLERE NASIL ÖĞRETECEĞİZ?

Yazar: Sınıf Öğretmeni Berat HAZIRAY

Zorlanan Öğrenciler İçin Neler Yapabiliriz?

 
Gerek öğrenme güçlüğü tanısı olsun, gerek de üstün yetenekli olsun bu öğrencilere nasıl faydalı olabiliriz, birlikte bakalım. Öncelikle diğer yazımda da belirttiğim gibi öğrencilerimizin ne kadar çok duyusuna hitap edersek öğrenme o kadar kalıcı olacaktır.

Onları çok iyi tanımalıyız
Görsel mi? İşitsel mi? Yaparak, yaşayarak mı öğreniyor? Öğrenme güçlüğü varsa tanısı ne? Güçlü ve zayıf yönleri neler belirlemeliyiz. Eğer üstün yetenekliyse de yine hangi alanlarda güçlü, hangi alanlarda desteklenmeli tespit etmeliyiz. Hazır bulunuşluklarının yanı sıra neleri sevdiklerini de bilerek, ilgi alanlarına göre de onlara farklı aktiviteler hazırlamalıyız.

Arkadaşlar devir teknoloji devri, teknolojiden yararlanalım
Her türlü kaynak ve materyale ulaşmak artık çok kolay. Hiç zamanım yok demeyin. Kendiniz hazırlayamasanız da internette birçok aktivite yer alıyor. Aynı zamanda basılı da birçok kaynak var. Birazcık zaman ayırıp araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Örneğin, pinteresti aktif olarak kullanabilir, çeşitli eğitim pinlerini takip edebilirsiniz. Çok güzel görsel materyallere ve yaratıcı fikirlere ulaşabilirsiniz. Derse giriş aktiviteleriniz için YouTube’dan dikkat çekici kısa animasyonlar kullanabilirsiniz.

Çocuklarınızı mutlaka klasik müzik ile tanıştırın
Bunu müzik öğretmenlerinden beklemeyin. Sınıf çalışmalarını yaparken fonda sık sık klasik müzik kullanın. Bu onlara iyi gelecektir. Bir aktivite yaparken fonda çalan müzik, hem sağ hem de sol beyinlerinin birlikte çalışmalarını sağlayacaktır.

İnteraktif ders araçlarından yararlanın
Okulistik, Morpa, Vitamin gibi interaktif araçları mutlaka kullanın. Bunlar hem işitsel hem de ilgi çeken etkili kaynaklar. Ders anlatımları, pekiştirme çalışmaları, kazanımları değerlendiren eğlenceli oyunlar… Bir de dikkat, odaklanma, planlama ve hafıza alanlarını güçlendirmeleri için bu alanda özenle hazırlanmış setler var piyasada.

Eksik yönlerini geliştirmeye odaklanın
Ödevlerine ek olarak hangi alanlarının güçlenmesi gerekiyorsa, o alanları besleyen çalışmaları mutlaka düzenli olarak verin. Aşağıdaki yayınları ben sürekli kullanıyorum, size de kesinlikle önerebilirim.


Kısa Bağlantı : http://blog.classloom.com/tr/zorlanan-ogrencilere-nasil-ogretecegiz/
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim