Bu haber kez okundu.

Yüksek lisans yapana yüz yüze eğitim ek dersleri artırımlı mı ödenir?
 
Takviye kurslarında görevli öğretmenlerin ek dersleri
Bu açıklamanın 11. maddesindeki; "11- Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında ek ders görevi verilen yüksek lisans yapmış bir öğretmene ek ders ücreti hem %100 hem de %5 fazlasıyla ödenir mi?

Ek ders ücretinin hem %100 hem de %5 fazlasıyla ödenmesi halinde,

- Ek ders ücretinin %100 fazlası hesaplandıktan sonra çıkan ek ders ücretinin %5'i hesaplanıp bir önceki ek ders ücretine eklenir,

- Ek ders ücretinin %100 fazlası ve %5 fazlası ayrı ayrı hesaplandıktan sonra toplanarak arttırımsız ek ders ücretine eklenir,

seçeneklerinden hangisine göre işlem yapılır?

Ek ders ücretine ilişkin artırımlı ödeme, 657 sayılı Kanunun yukarıda belirtilen 176'ncı maddesinde belirlenen asıl göstergeler (gündüz öğretimi için: 140, bunun dışında kalan süreler için: 150) üzerinden hesaplanmak durumundadır. Bu nedenle, gerek yüksek lisans yapmış olanlar bakımından gerekse yetiştirme kursu bağlamında yapılan artırımlı ödemelerin söz konusu göstergeler dikkate alınarak ayrı ayrı belirlenmesi ve ödemenin asıl ek ders ücreti tutarı ile artırımlı tutarların toplamı üzerinden yapılması uygun olacaktır. Bir başka ifadeyle ödemenin, asıl ek ders ücreti tutarı ile % 105 artırımlı tutarın toplamı üzerinden yapılması gerekmektedir. hükümlerine göre kıyasen yüz yüze eğitim kapsamında görev yapan mesleki ve teknik eğitim öğretmenlerine de yüksek lisans ve doktora yapmış olmaları şartıyla ek dersleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı olarak ödenecektir.

Mesai saatleri dışında hizmet veren tüm öğretmenler iki katı ek ders uygulamasından faydalanabilmesi gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre açılan kurslarda görevli öğretmenlerin alacakları ek ders ücret ödemelerine ilişkin 15/04/2015 tarih ve 29327 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 9. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmıştır.

İşte o değişiklik;

"MADDE 9 - 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir."

Aynı kanunun 40 maddesindeki "MADDE 40 - Bu Kanunun; a) 30 uncu maddesi 19/2/2014 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, b) 32 nci maddesi 26/1/2015 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde, yürürlüğe girer." hükümlerine göre 657 sayılı kanunda yapılan ek ders değişikliği yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğinden bu değişiklikle 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren hafta sonu veya hafta içinde yapılan kurslarda görev alan öğretmenlere ek ders ücreti yüzde 100 zamlı ödenmektedir.

Ayrıca; 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ders Ve Konferans Ücretleri" başlıklı 176. maddesi 1. fıkrasındaki; "Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir." hükümlerine göre kursların saat cumartesi ve pazar günleri ile 18.00' den sonra verilen ders saatleri 150 gösterge rakamı üzerinden ödenecektir.

Ayrıca; 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Hizmet puanları" başlıklı 40 maddesindeki; "(1) Bir yıllık çalışmaları karşılığında olmak üzere, aday öğretmenlerden/öğretmenlerden: (5) Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir." hükümlerine göre ek puan verilmektedir.

Fakat bu yönerge dışında birçok eğitim faaliyetinde de mesai saatleri dışında eğitim ve öğretim faaliyetleri yapılmaktadır.

Örneğin açık mesleki liseler kapsamında Mesleki ve Teknik eğitim veren okullarda mesai saatleri dışında akşamları, cumartesi ve pazar günleri eğitimler yapılmaktadır. Aynı işi yapan yani mesai saatleri dışında kurslarda ders veren bir öğretmene iki katı ek ders ücreti veriliyor iken açık mesleki liselerin yüz yüze eğitiminde görev alan öğretmenlere iki katı ek ders verilmemesi büyük bir haksızlık ve huzursuzluk meydana getirmektedir.

Mesai saatleri dışında hizmet veren tüm öğretmenlerin de kurslarda görev alan öğretmenlere verilen iki katı ek ders uygulamasından faydalanabilmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel


www.memurlar.net

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber