Öğretmen Diyarı

Yoksul Okullar – Eğitimde Fırsat Eşitliğinin Uğramadığı Yerler

Birleşmiş milletler; eğitimin, her çocuğun doğuştan hakkı olduğunu söylemektedir. Buna karşın tüm dünyada 100 milyon kadar çocuk, eğitim ulaşabilmek için bazen geçilmeyecek kadar büyük engellerle karşılaşmaktadır.  İklim değişikliği, fırtınalar, yağışlar,  doğal felaketler gibi çevresel sorunlar ve enerji azlığı gibi temel sorunlar eğitimin dünyanın “zor” alanlarına ulaşmasını engellemektedir.  Ne mutlu ki okul, sıralardan, çalışma kitapları yığınlarından, pvc kaplı koridorlardan ibaret değil.  Mağaralar, gemiler, tren istasyonları birer okul olabilirler.

Dünyada pek çok alışılmamış okul mekanı var. İşte bunlardan bazıları….

 Gemi Okul, Bangladeş

Bangladeş’in kırsal bölgesindeki pek çok çocuk, özellikle kız çocukları, eğitime ulaşma fırsatına sahip değil. Geleneksel olarak okula gitme önceliği erkek çocuklara ait. Kızlar eğer okul binaları eve yakınsa “bir ihtimal” okula gidebiliyorlar. Pek çok yerde en yakın okul kilometrelerce uzakta. Buda kız çocukları için hemen hemen aşılması imkansız bir engel anlamına gelmektedir.  Mason yağmurları döneminde bu bölgedeki okulların pek çoğu yağmur altında kalmaktadır. İklim değişikliklerinden dolayı yıllık yağış  oranı çok artmakta ve yağış süresi uzamaktadır. Bu durumda öğrenciler hiç bir derse girmeden aylar geçirebilmektedir.Bir demokratik kitle örgütü olan Shidhulai’nin çözümü olağandışı fakat çok etkiliydi. Eğer çocuklar okula gidemezlerse okul bir geminin üzerinde onlara gidebilirdi…

 

 

 

Tren İstasyonu Okul – Hindistan

 

Bir öğretmen olan İnderjit Khurana okula gitmek için tren kullanmaktaydı. İstasyonlarda, okula gitmeyip yolculardan dilenerek hayatına devam yüzlerce çocukla karşılaşıyordu. Khurana bu sorunun, Hindistan’da sokaklarda yaşayan milyonlarca çocuk için nadir görülen veya belirli bir alana sıkışmış bir sorun olmadığını fark etti.

Bu çocukların eğitim olmadan kendi yaşam koşullarından, yoksulluklarında ve evsizliklerinden kurtulamayacağından emindi. Bu çocukları okula kaydetmenin imkansız olduğunu biliyordu. Khurana, bu çocuklar için alternatif bir eğitim modeli geliştirmeye karar verdi; “Okulu okumayan çocuklara götürmek”

Khurana’nın “tren istasyonu okulları” ; çocukları, daha üretken olabilmeleri, hayatın imkanlarından zevk almayı öğrenebilmeleri, topluma pozitif katkıda bulunana bireyler olabilmeleri için gerekli temel seviyedeki bilgilerle donatmak amacıyla yaratıcı bir okul iklimi sağlamak hedefiyle kuruldu.

 

 

Inderjit Khurana tren istasyonun mesken edinen çocuklara ulaşmaya çabaladı 

 

Mağara Okul – Çin

 

Dongzhong, Guizhou eyaletindeki Miao köyünde yer alan bir ilkokuldur. Bu eğitim kurumuyla ilgili ilginç olan şey, okulun binlerce yıl boyunca rüzgar, deprem ve yağmur tarafından dağın içine oyulmuş kocaman bir mağaranın içinde yer almasıdır. Mağaranın içinde orada yaşayanlar tarafından oluşturulmuş küçük bir bina olmasına karşın çocukların sınıflarını mağaranın soğuk duvarları oluşturmaktadır.

Guizhou, Çin’in en soğuk eyaletlerinden biridir. Çölleşmeden dolayı su ve yiyecek kıtlığı yaşanmaktadır. Bölgenin insanlarının hayatta kalabilmesi için kuraklığın bazı dönemlerde ortadan kalkması bir zorunluluktur.

Bütün kaynakların kıt olması, eğitimdeki kaynaklarında yetersiz olmasına neden olmaktadır. Bölgedeki çocukların çoğunluğunun okula kayıt olması bir seçenek bile değildir.

Bölgenin insanları, hükümetten bazı konularda hiç bazı konularda da çok az destek alarak, eğitimi yeniden yapılandırmaya karar verdiler. Bina inşa etmek için gerekli materyalin eksikliği mağaralardan birine kendi ilkokulları olarak kullanma fikrini doğurdu. Böylece okulun adı Orta-Mağra İlköğretim Okulu oldu. Dongzhong, 1984 yılında 8 öğretmen ve 186 öğrenciyle eğitim-öğretim hayatına başladı.

Bunula birlikte bu zeki plan sonucunda oluşturulan okul, Pekin’in tarafından küçümsendiği için kapatılmak istendi. Hükümetin eğitim sözcüsüne göre Çin mağara dönemine ait bir toplum değildi. Okul 2011 yılının başlarında kapatıldı.

 

Mağara Okulu

 

 

Göçebe Okul – Siberya

 

Sibirya’nın güney batısında göçebe bir topluluk göçebe yaşam biçimlerini korumaya çalışıyor. Rengeyiği çobanlığında ustalaşan Evenk’lerin avlanma ve balıkçılık gibi geleneksel kültürleri, batı uygarlıklarıyla temas sonucunda zayıflamak zorunda kalmıştır.

Otoritler, 60’lı yıllarda, Evenk toplumunun çocuklarının normal okul programını takip etmeleri gerektiğine karar vermişlerdir. Bu durum; çocukların, her yıl 4 ay gibi bir süre ailelerinden ve göçebe kültüründen uzak bir biçimde devlet yatılı okullarında kalmaları anlamına geliyordu.

Başarılı bir Fransız etnolog olan Alexandra Lavrillier, 6 yıl boyunca, kendi kültürel miraslarına sahip çıkabilmelerini sağlayacak göçebe bir okul kurmaları için Evenk’lere yardımcı oldu. Böylece Evenk toplumunun çocukları atalarına ait yaşamı devam ettirirken modern eğitime ulaşma şansı elde ettiler.

Lavrillier’in göçebe okulu kurulduğu 2006 yılından beri eğitime devam ediyor. Okula “resmi deneysel okul” statüsü verilmiştir. Bu statü, Sibirya’nın başka bölgelerindeki benzer deneyleri teşvik edebilir.

 

 

Nomadic school

 

 

Bulutların İçindeki Okul – Çin

 

Çin’in dağlık bölgesi Sichuan’ın  Gulu köyünde yaşayan çocuklar, bulutların arasına gizlenmiş ilköğretim okuluna ulaşabilmek için çıplak ayaklarıyla çok uzun ve tehlikeli bir yoldan yürümek zorundalar. Okula giden yol ortalama 40 cm genişliğinde, 90 derecelik keskin dönüşleri olan bir dağ patikası.

Okulun sadece bir öğretmeni var; 26 yıldır öğretmenlik yapmakta olan Shen Qijun. Qijun bu okulda çalışmaya başladığında 18 yaşındaymış. Çamurdan yapılmış bir bina, akıtan bir tavan, çatlamış duvarlarla Qijun’u karşılayan okulun yatacak bir odası yokmuş. Oijun, öğrencilerle birlikte okul binasını yenilemiş. Yeni okul, 5 sınıfı bir lojmanı olan betonarme bir bina. Oijun tükendiği zamanlarda istifa edip gitmeyi düşünmüş ama köylüler kendisine gitmemesi için yalvarmışlar. Köylüler, Oijun giderse yerine hiçbir öğretmen gelmeyeceğini gelse bile kalmayacağını biliyorlarmış. Oijun’un köyde kalması köyün dış dünyayla olan tek bağlantı umudu. Okuldaki öğrencilerden 2 tanesi bu umut sayesinde koleje kabul edilmişler. Oijun, mütevazi bir şekilde çocukların başka öğretmenlerden de yardım aldıklarını söylüyor.

Bu okulda çocuklar, topla oyun oynarken çok dikkatli olmak zorundalar. Yanlışlıkla topu okulu çevreleyen çitlerin üzerinden kaçırdıklarında topu dağın eteklerinden geri getirmek için yarım günlük emek harcamaları gerekebiliyor.

 

Çocuklar okula ulaşabilmek için geçit vermez yollardan geçmek zorunda

 

Derleyen : Yılmaz ERDAL

Kaynak: http://www.learninginfo.org/unusual-schools.htm 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol