Öğretmen Diyarı

Yetişkinlerin Gözünden Oyun

Çocukken kimse bize nasıl oynamamız gerektiğini söylemek zorunda kalmazdı. Oynamak içimizden gelirdi ve oynardık. Ama bir yetişkin olarak oyunun ne olduğunu anlamaya çalışmak çok daha karmaşık bir iş. Hatta o kadar karmaşık ki, oyun bir araştırma alanına dönüşmek zorunda kaldı. Dünyanın önde gelen oyun kuramcılarından Bob Hughes, oyunun 16 farklı türü olduğunu söylüyor. İşte illüstratör Alejandra Gomez’in çizgileriyle bu 16 farklı oyun türü.

Sembolik Oyun – “kendini aşırı zorlama riskine girmeden kontrol, aşama aşama keşfetme ve daha fazla anlamayı sağlayan oyun.”

1Bazen çocuklar “gerçek” olduğunu hayal ettikleri bir şeyleri temsil etmesi için objeleri kullanırlar.

Boğuşma Oyunu - “dövüşten çok dokunma, gıdıklama ve gücü ölçme ile ilgili olanyakın temas oyun. Fiziksel esnekliği ve bunu göstermenin coşkusunu keşfetmeyi içerir.”

2Bazen çocuklar dövüşüyor gibi görünürler. Oysa sadece eğlenmek için gıdıklar, mücadele eder ve güreşirler.

Sosyo-dramatik Oyun - “kişisel, sosyal, ailevi ya da kişilerarası doğanın gerçek ve potansiyel deneyimlerinin canlandırılması”

3Bazen çocuklar etraflarındaki yetişkinlerin yaptığını gördükleri günlük aktiviteleri taklit ederler. Anne ya da baba taklidi yaparak yemek pişirirler ya da araba kullanırlar.

Sosyal Oyun - “kuralların ve sosyal etkileşimin kriterlerinin oynarken ortaya çıkabildiği, keşfedilebildiği ve değiştirilebildiği oyun.”

4

“Eğer yere değersen, kaybedersin!!!”

Bazen çocuklar yeni oyunlar yaratırlar ve uyulması gereken kuralları kendileri koyarlar.

Yaratıcı Oyun – “sürpriz öğesiyle yeni bir tepkiye, bilginin aktarılmasına ve yeni bağlantıların farkındalığına olanak tanıyan oyun.”

5Bazen çocuklar yaratıcı ve özgün bir şeyler tasarlamak, yaratmak ve inşa etmek için çeşitli aletler ve malzemeler kullanabilirler.

İletişim Oyunu - “kelimeleri, jestleri ya da mimikleri taklit etmeyi, şakaları, oyunculuğu, tiye almayı, şarkı söylemeyi, tartışmayı, şiiri kullanan oyun.”

6Bazen çocuklar oyunda kendi seslerini kullanırlar. Şakalar yaparlar, komik sesler çıkarırlar ve başkalarının seslerini taklit ederler. Şarkı söylerler, tartışırlar ve kafiye yaparlar.

Dramatik Oyun - “çocuğun doğrudan bir katılımcı olmadığı olayları dramatize eden oyun.”

7Bazen çocuklar büyük ve önemli bir insan olmanın nasıl bir şey olduğunu denemeye çalışırlar. Televizyonda gördükleri insanları – politikacıları ya da ünlüleri – taklit ederler; çevrelerinde gördükleri düğünleri, cenazeleri ve törenleri canlandırırlar.

‘Karanlık’ Oyun - “çocuğun riskli hatta potansiyel olarak yaşamı tehdit eden deneyimlerle karşılaşmasını, hayatta kalma becerilerini geliştirmesini ve korkuyu fethetmesini sağlayan oyun.”

8Bazen çocuklar oyun oynarken riskli şeyler yaparlar. Korku ve tehlike ile ilgili deneyler yaparlar.

Keşif Oyunu - “gerçeğe dayalı bilgiye ulaşmak için objeleri ellemek, fırlatmak, vurmak ya da ağzına götürmek gibi manipülatif davranışlardan oluşan oyun.”

9Bazen çocuklar oynamak için gözlerini, kulaklarını, ellerini ve hatta ağızlarını kullanırlar. Kısacası keşfetmek için duyularını kullanırlar.

Fantastik Oyun - “bir çocuğun yoluyla yani oluşması pek mümkün olmayan bir yolla dünyayı yeniden düzenleyen oyun.”

10Bazen çocukların hayal gücü çılgınlar gibi çalışır. Yalandan inandıkları fantastik hikayeler hayal ederler.

Hayali Oyun - “fiziksel dünyaya hükmeden geleneksel kuralların uygulanmadığı oyun.”

11Bazen çocuklar hayali arkadaşlarıyla oynarlar.

Hareket Oyunu - “sadece hareket etmek için herhangi bir yöne ya da her yöne hareket etmek.”

12Bazen çocuklar bedenlerini her yöne hareket ettirmek isterler!

Ustalık Oyunu - “ortamlardaki fiziksel ve duygusal içerikleri kontrol altına almak.”

13Bazen çocuklar bir aktiviteyi, o konuda iyice ustalaşana kadar tekrar tekrar denerler.

Nesne Oyunu – “el ve göz hareketlerinin sayısız ve ilginç serilerini kullanan oyun.”

14

Bazen çocuklar sıradan objelerle yeni ve farklı şekillerde oynarlar.

Rol Yapma Oyunu - “var olmanın her yolunu keşfetme oyunu.”

15Bazen çocuklar başka biri olmanın nasıl bir şey olduğunu kendi üzerlerinde denerler. Bir öğretmen, bir otobüs şoförü ya da bir polis memuru olmayı denerler.

Özünü Tekrar Eden Oyun - “çocukların soyu, tarihi, ritüelleri, hikayeleri, şarkıları, ateşi ve karanlığı keşfetmelerini sağlayan oyun. Çocukların, insanın erken dönem evrimsel aşamalarındaki oyuna ulaşmalarına olanak tanır.”

16Bazen çocukların oyunu, temel hayatta kalma becerilerini taklit eder. Çocuklar koşarlar ve saklanırlar, sığınaklar ya da akarsu barajları inşa etme taklidi yaparlar.

Kaynak: https://medium.com/@playgroundideas/what-does-play-look-like-46b1dc0c670b#.10zhqpw5w

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim