Öğretmen Diyarı

Yeni neslin yeni beşiği internet!

1980-90’larda doğan milenyum neslini 2013’te ‘Ben ben ben’ diye kapak yapan Time dergisi, bu kez bu neslin anne-babalığını ele aldı.

Time dergisinin ‘Yardım edin ailem milenyum neslinden’ başlığıyla kapak konusunda uzmanların 1980-90’larda doğan genç anne babaların çocuk yetiştirme tarzları için tespitlerine yer verildi. Buna göre milenyum neslinin ebeveynleri,
- Çocuklarının açık görüşlü, sorgulayan ve empati kurabilen bireyler olarak yetişmesini arzu ediyor. Nitekim gerçekten de Milenyum Nesli’nin çocukları konuşkan, kendine güvenen ve soru sorup sorgulayan bireyler olarak daha küçük yaştan dikkat çekiyor. 

- Evde küçük bir demokrasi kuruyorlar. Eski anneler gibi direktif vermek yerine hemen hemen her konuda çocuklarının da fikrini almayı çok önemli görüyorlar. Hafta sonu gidilecek yerler bile oy çokluğuna göre belirleniyor. 

‘Like’a göre davranış

- Daha hamilelikten itibaren çocuklarına sosyal medyada yer vermeye başlıyorlar. Ultrason görüntüsü Facebook’ta mutlaka paylaşılıyor. Ayrıca çocukla çektirdikleri fotoğraflara sosyal medyada gelen ‘Like’ sayısını anne-babalık performanslarında da bir kriter olarak görüyorlar. 

- Diğer anne-babalarla yarış halindeler ve onların fotoğraflarına baktıkça kendilerini bazı konularda yetersiz buluyorlar. 

- Daha önce çocuk için doktor seçiminde ya da ufak rahatsızlıklarda aranacak kişiler anne ve yakın aileler olurken artık bu konularda tek adres Google. Milenyum anne-babaları çocuklarını götürecekleri doktorun CV’sine kadar internetten inceleyip karar veriyor. 

- Milenyum annelerinin yüzde 80’i ‘Mükemmel anne’ olmaları gerektiğine inanıyor. 

- Genelde geç evleniyorlar ve geç yaşta çocuk sahibi oluyorlar. ABD’de bir önceki nesilde anne olma yaşı 22’yken bu nesil için annelik yaşı 26’ya çıkmış durumda. 

Kaynak: gazetevatan.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim