Öğretmen Diyarı

Yeni Nesil Daha mı Akıllı?

İnsan zihninin nasıl işlediği her geçen gün daha iyi öğreniliyor. Bilimsel gelişmelerden yararlanan öncü eğitim kurumlarında uygulanan teknikler, çocukların işitsel, görsel ve hareket becerilerini yükseltmekte.


Zihinsel haritalama yöntemleriyle artık bir çocuğun hangi alanda daha başarılı olduğunu ve ne konuda zorluk yaşadığını anlamak daha kolay. Çocuklar ortak bir eğitim programını takip ederken, aynı zamanda kendi özel ihtiyaçlarına göre egzersizlerle güçlendiriliyorlar. Bu da demek oluyor ki, bilimsel gelişmeleri izleyen ve doğru teknikleri uygulayan eğitim kurumları sayesinde artık bütün çocuklar, daha zeki ve başarılı olma şansına sahip…

Gelişen tıp ve teknoloji, okullara daha iyi bir eğitim sistemi oluşturabilmek açısından yepyeni teknikler sunuyor. Eğitimde inovatif bir yaklaşım benimseyen ERA Kolejleri, bilimsel yöntemler kullanarak daha dikkatli, daha başarılı ve mutlu bireyler yetiştirmeyi hedeflemekte…


Söyleneni hemen anlayan, dikkatli, görsel olarak zevk sahibi, iyi müziği fark edebilen, çevresi ile uyumlu, bedensel aktivitelerde başarılı çocuklar yetiştirmek herkesin hayali… Eğer çocuk dikkatsiz ise, söylenileni anlamıyorsa ya da bedensel etkinliklerde daha başarılı olduğu halde derslerde çabuk sıkılıyorsa bu büyük bir sorun olabilir. Bu tarz faktörler akademik başarıyı etkilediği gibi öğrencinin gündelik yaşamını da olumsuz etkiler.


Bilimsel araştırmalar, dinleme, görsel hafıza, hareket gibi işlevlerin beynin farklı bölümleri tarafından yönetildiğini gösteriyor. Bu da basit şekilde basketbol oynarken son derece zeki hareket eden oğlunuzun nasıl olup da şiir ezberleyemediğini açıklıyor.


ERA Bilimsel Gelişim Merkezi- EBGM’de yapılan Smart dersler, Vision, Moves ve Listening olmak üzere üç ayrı başlıkta toplanmakta.. Böylece görsel, işitsel ya da hareket odaklı çalışmalar yapılarak öğrencinin hem günlük aktivitelerinde hem de derslerinde başarısını yükseltmek hedefleniyor.


Hareket odaklı dersler, başlangıçta çocukların yaşlarına göre aynı seviyede başlıyor. Dersler ilerledikçe fiziksel tabanlı ve son derece eğlenceli etkinlikler, kişiselleşiyor. Böylece her çocuğa kendi seviyesine, beden yapısına ve ihtiyaçlarına uygun şekilde psiko-motor becerilerini geliştirme fırsatı sunulmakta… Duyusal motor aktiviteler, gün içinde devam eden ve hayatı kolaylaştıran birçok etkinliği gerçekleştirmemizi sağlamakta. ERA Kolejleri’nin Bilimsel Eğitim Merkezleri’nde sunulan Smart Moves dersleri, işte bu motor becerileri destekliyor. Egzersizler aynı zamanda dikkati düzenlemede, dürtüleri kontrol etmede, okul başarısı için gerekli olan öğrenme ve kavrama becerilerinin geliştirilmesinde de olumlu bir etkiye sahip. Resim yapmaktan yazı yazmaya, bisiklet binmekten yüzmeye, kaslarımızı etkileyen birçok etkinliği içeren psiko-motor becerilerin geliştirilmesi öğrencilere, hayatın her alanında gelişme fırsatı sunmakta… Çocuklara kendi ihtiyaçlarına göre, kararlılık, denge ve koordinasyon, motor planlama gibi kaba motor becerilerin yanı sıra el becerileri, yazı yazma gibi ince motor becerilerini de geliştirebilecekleri bir ortam yaratılıyor.

 

egitimgundem.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim