Öğretmen Diyarı

YENİ BİR ÖĞRETİM YÖNTEMİ:  ANLAT BANA

 Öğretmenler ders işlerken farklı yöntemler uygular. Bu yöntemler genellikle bir zaman sonra sıradanlaşır ve aynılaşır. Birçok öğretmen anlatım, soru cevap, konuşturma-kendi fikrini söyleme yöntemlerini sıklıkla uygularken yerine göre drama, gösteri, gözlem, deney, beyin fırtınası yöntemlerini de uygular. Ancak sınıf ortamı, sınıf mevcudu, öğretmenin yeterlilikleri işin içine girince öğretmenlerin; daha kolay, malzeme istemeyen, kalabalık sınıflarda uygulanabilen, uygulandığında sınıf yönetimi sorunu çıkartmayacak yöntemleri uyguladıklarını görüyoruz. Hatta yeni bir öğretim yöntemi gördüklerinde hemen (haklı olarak): “Gelsinler 50 kişilik sınıflarda uygulasınlar da görelim.” derler.


Yeni bulunan yerli ve ithal yöntemlerin çoğu pek bilinmediğinden veya sınıf mevcutlarından dolayı hiç uygulanamaz durumdadır. Mesela çok güzel bir yöntem olan küme çalışmaları veya istasyon tekniği sınıf ortamından dolayı pek uygulanamaz.


Özellikle ortaokul öğretmenlerinin sınıf disiplini bozulmasın diye sıklıkla tahtaya yazılar yazıp öğrencilerin yazılanları deftere geçirmesini sağladıklarını ve bu nedenle hiçbir yöntemi uygulamadıklarını rahatlıkla görmekteyiz.


Öyleyse biz öğretmenlere her sınıf ortamına uyacak, ek malzeme istemeyecek, pratik, sınıf disiplinini bozmayan ve hatta mümkünse başarı da sağlayacak yöntemler gereklidir.


Öğretmenliğimin 18. Yılında yeni bir yöntem buldum. ANLAT BANA. Bunu daha önce hiçbir yerde görmedim. Son 3 haftadır uygulamaktayım ve verim elde ediyorum. Bu nedenle okuyucularla paylaşmak istedim.


Uyguladığımız yöntem az yukarıda saydığımız özellikleri de taşıdığından çok pratik de buluyorum. Açıkçası “Bunu neden daha önce düşünmedim?” diye de hayıflanıyorum.

 

ogretmenplatformu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim