Öğretmen Diyarı

Yeni Atanacak Öğretmenler Dikkat!

Sizleri uyarmak istediğimiz konu: Zorunlu Hizmet

İlk olarak şunu belirtelim ki çok özel durumlarınız yok ise puanınız çok yüksek olsa bile “zorunlu hizmet” kapsamındaki bir okulu seçmeniz her zaman size avantaj sağlayacaktır. İlk atamanızla birlikte zorunlu hizmetinizi yapmaya başlayacak ve sonraki yıllarda yerleşik yaşama geçmeniz daha rahat olacaktır.

İlk atamasında zorunlu hizmet okulu seçmeyen bir öğretmenden 3 yıl çalıştıktan sonra zorunlu hizmet kapsamına giren bir okulu tercih etmesi istenmektedir. İstemediğiniz takdirde veya istediğiniz yere atanmak için hizmet puanınız yetmediği takdirde M.E.B sizi re’sen atayarak Türkiye’nin herhangi bir yerine göndermektedir.

Bu duruma düşmemek için mesleğinize adımınızı atarken zorunlu hizmet kapsamında bir okul tercih etmeniz hem size tecrübe katacak, hem de zorunlu hizmetinin erken yıllarda bittiği için yaşamak istediğiniz şehirde yerleşme imkanınız olacak (sonradan düzeniniz bozulmayacak).

Şimdi gelin birlikte tercih sayfanızda karşınıza çıkacak terimleri ve zorunlu hizmet karşılıklarını birlikte inceleyelim.

 

\"10169175_10152704333017264_7944522969678546382_n\"

 

Klavuz yayınlanınca okul seçerken bu ne dememek için “Hizmet Bölgesi – Hizmet Alanı – Zorunlu süre” hakkında şimdiden bilgimiz olsun.

Türkiye 3 Hizmet bölgesine ve 6 hizmet alanına ayrılmaktadır. Sizlere tavsiyemiz ilk atamanızda 4-5 ve 6. bölgede bulunan okulları tercih etmenizdir.

\"logokücük\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol