Yarıyıl tatilinde kendinizi keşfedin

Hürriyet Eğitim
Karneleri alan öğrenciler, 8 Şubat’a dek sürecek yarıyıl tatiline başladı. Öğrenciler, bu dönemde yorgunluklarını atıp 15 günlük tatilin tadını çıkarırken, uzmanlar da onlara kendilerine yeni dünyalarının kapılarını açmaya yönelik tavsiyelerde bulundu.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Klinik Psikolog Merve Yavuz, yarıyıl tatili boyunca öğrencilerin ilgilerini çeken aktivite ve sanat dallarına yönelmesini, bunun da içlerinde keşfedilmemiş yeni dünyaların kapısını aralayacağını söyledi. Yavuz’un önerileri şöyle:

‘Kendini bilmek yaşamı güzelleştirir’

Öğrencilerimiz, kendi ilgi alanlarına yönelik sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalara ya da sosyal sorumluluk projelerine katılarak, hem pek çok yeni bilgi öğrenme hem de yeni insanlar tanıma ve ilgi alanlarını keşfetme olanağı yakalayacak. Kişilerin, nelerden hoşlandığını ve hoşlanmadığını bilmesi kendini tanımada önemli. Kim olduğumuzu keşfetmek bize mesleğimizi seçmemiz konusunda aydınlatır. Öğrencilerimiz, kendilerine uygun meslek dallarını araştırabilir, hoşlarına giden mesleklerin listesini yapabilir. Eğer hedef olursa, yolculuğumuzun başlangıcından yol almışız demektir. Varış noktasına bir hedef belirleyerek varabiliriz. Öğrencilerimiz de hedef belirleyebilir ve ‘kendinizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz’ soruna yanıt arayabilirler.”

Yabancı dil çalışın

Yabancı dil kullanılmadığında, pratik yapılmadığında hızla unutulabilir. Bu süreçte öğrenciler yabancı dil çalışabilir, sergi, bilim ve sanat merkezlerini ziyaret edebilir. Spor yapmak da hayatı düzenlemeye katkısı sağlar. Öğrenciler ilgilerini çeken kitaplara yönlenebilir. Kitapların engin dünyasını keşfe çıkabilir. Öğrenciler tatil sonrası derslere geri dönmekte zorlanmamak için tatilde ders listelerini düzenlemeli. Derslerden uzaklaşmak ilk başta iyi hissettirse de daha sonradan okul başladığında toparlanma öğrencilerimiz için zorlayıcı olabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim