Öğretmen Diyarı

Yanlış Bilmenin Önemi
Bir an gezegenimizi düşünün. Dünyamızın eliptik bir yörüngesi vardır. Bu yüzden yılın bazı dönemlerinde güneşe daha fazla yaklaşırız.

Bu durum, yazların sıcak, kışlarınsa soğuk olmasını açıklar mı?

Pek çok çocuk açıkladığını düşünüyor. Yetişkinlerin çoğu da. Ama hepsi yanılıyor. *

Harvard Üniversitesi’nde astronomi hocası ve fen eğitimi bölümünün direktörü olan Philip Sadler bunun gibi yanlış cevaplarla yakından ilgileniyor.

Sadler, “Öğrencilerin zihinleri bomboş değildir” diyor. “Zihinlerinde pek  çok bilgi bulunur ve her şey için bir açıklamaları vardır.” İnsan doğduğu andan itibaren çevresindeki dünyayı anlamaya çalışır çünkü.

Ancak bu konuda çağdaş bilim insanlarından ziyade eski Yunan filozofları gibi davranıyoruz, yani sınırlı deneyimlerimizle çıkarımlarda bulunuyoruz. Bu yüzden de çoğu zaman bu filozoflar gibi yanılıyoruz; örneğin Batlamyus dünyayı evrenin merkezine yerleştirmişti.

Sadler’e göre bilişsel bilim, eğer öğrencilerinizin nasıl yanlış akıl yürüttüğünü anlamıyorsanız, yanlış bildikleri şeylerin yerine doğrularını koyamayacağınızı gösteriyor.

“İnsanın kendi kendine, düşünerek vardığı sonuçları değiştirmesi için çok çaba harcamak gerekir” diyor Sadler. “Bunun sonucunda, ‘Mantıklı olduğunu düşündüğüm fikri bir kenara bırakıp öğretmenin ya da kitabın anlattığı fikre inanacağım’ demek çok uğraş ister.”

Sonuçları American Educator dergisinde yayınlanan bir araştırmada, bir grup ortaokul öğrencisine çoktan seçmeli yirmi soru soruldu. Her soruda, şıklardan birinde çok yaygın bir yanlış bilgi bulunuyordu. Aslında, doğru olduğu düşünülen bu yanlış bilgi çoğu zaman asıl doğru cevaptan daha fazla biliniyordu.

Örneğin:

Eric, yanan mumu dikkatle izledi. Mum tamamen yanıp söndükten sonra muma ne olduğunu merak etti. Aklına pek çok fikir geldi, hangisine katılırsınız?

a)      Mum görünmez gazlara dönüştü.

d)   Mumun tamamı eriyerek şamdanın dibinde toplandı.

Öğrencilerin yüzde 59’u, yanlış cevap olan d şıkkını işaretlerken, doğru cevap olan a şıkkını sadece yüzde 17’si işaretledi.

Aynı test, öğrencilerin öğretmenlerine de uygulandı ve öğretmenlerden, hangi yanlış şıkların işaretlenmiş olabileceğini bulmaları istendi. Bunun sonucunda öğretmenlerin, öğrencilerinin neyi yanlış bildiği konusundaki bilgilerinin zayıf olduğu ortaya çıktı. Öğretmenler, öğrencilerinin verdikleri doğru cevapları yüzde 85 oranında tahmin ederken, yanlış cevapların sadece yüzde 41’ini tahmin edebildi.

Araştırmanın bir sonraki aşamasında, öğrencilerinin neleri yanlış bildiğini en fazla bilen, yani öğrencilerinin hangi alanlarda zayıf olduğunu en fazla anlayan öğretmenlerin öğrencilerinin, yıl sonunda yenilenen testte, fen derslerinde belirgin bir şekilde ilerleme kaydettikleri görüldü.

Yanlış bilmenin önemini keşfeden öğretmenler, bilgiye nasıl yaklaşabilir?

Sadler, ilk adımın Sokrates gibi öğretmek olduğunu söylüyor. Yani sorular sorup, öğrencilerden yüksek sesle düşünmelerini istemek gerekiyor. Bu yöntem, ders anlatmaktan çok daha fazla işe yarıyor.

“Öğrencilerinin fikirlerinin harika olduğunu düşünen öğretmenler, işledikleri konunun harika olduğunu düşünen öğretmenlerden daha iyidir” diyor Sadler.

Bir sonraki adım, öğrencilere, doğru cevaba ulaşacak şekilde akıl yürütmelerini sağlayacak bilgi ve deneyimi sunmaktır.

Sadler ve arkadaşları liseler için bir astronomi kursu düzenlediler. Bir derste öğrenciler, güneşin bir yıl boyunca her ay aynı teleskopla çekilen fotoğrafına baktılar. Fotoğraflara bakmadan önce tahminde bulunmaları istendiğinde, güneşin en çok sıcak aylarda büyük görüneceğini söylemişlerdi. Ancak cetvellerini ellerine alınca, en büyük güneşi ocak ayında gördüğümüzü anladılar. (O yıl, güneşin yörünge üzerinde dünyaya en çok yaklaştığı gün, yani perihel, 2 Ocak’a denk gelmişti.)

Sadler, “Böylece çocukların eliptik yörüngeyle ilgili olarak kurdukları mantık sarsılmış oldu” diyor.

* (Mevsimlerin sebebi, dünyanın ekseninin, yörüngesine 23,5 derece eğik olmasıdır.)


Kaynak: http://www.npr.org/sections/ed/2016/08/01/481422876/the-importance-of-getting-things-wrong
Anahtar Kelimeler:
yanlış bilmenin önemi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim