Öğretmen Diyarı

Yalan Söyleyen ve İnkar Eden Öğrencilerle Nasıl Baş Edersiniz?

Fen deneyi için malzeme toplayan sınıfınızı gözlemlerken, bir öğrencinin öndeki çocuğa tekme attığını görüyorsunuz.
Fakat yaramazlığın sonuna kadar yapılmasına izin verilmesi gibi iyi bir alışkanlığınız olduğundan, konuya dalmadan önce bir süre daha izlemeye karar veriyorsunuz.
Görüyorsunuz öndeki çocuk dönüyor ve öğrenciye durmasını söylüyor. Kısa bir duraklamanın ardından, nasılsa öğrenci yeniden alışkanlığına devam ediyor. Zihinsel olarak her hareketi kaydediyorsunuz, onlar oturur oturmaz da siz yaklaşıyorsunuz.
Öğrenci sizin geldiğinizi görüyor ve sizin daha ağzınızdan “Darren’ı tekmelediğini gördüm ve … “ kelimeleri çıkmadan önce, agresif olarak inkar ediyor.
“Bu doğru değil! Ben hiçbir şey yapmadım. Aman Allah’ım! Ben kimseyi tekmelemiyordum.”
İlk eğiliminiz sizin haklı ve onların haksız olduğunu kanıtlamak için öğrencinin iddialarını çürütmek oluyor.
“Evet, tekmeliyordun. Seni sınıfın diğer köşesinden kendi gözlerimle gördüm. Şimdi yalan söylemeyi bırak ve davranışlarının sorumluluğunu al.”
Fakat bunu yapmak sizi bir tartışmanın içine çekecek. Sizi öğrenci ile eşit bir yere koyacak. Bu biraz “sizin sözünüze karşı onların sözü” savaşına dönüşecek.
Bu birçok öğretmenin her gün kendini sıkışmış bulduğu o kadar yaygın bir durum ki. Sinir bozucu. Stresli. Bu, sizinle öğrencileriniz arasında bir anlaşmazlığa neden olur ve sizi hiç olmayı istemediğiniz bir canavara dönüştürür.
İyi haber bunun tamamen önlenebilir olması. Tüm o yalanlar, inkar etmeler, tartışmalar ve stres, aşağıdaki üç adımı izleyerek önlenebilir:
1. Gerçeği bilin
Sadece öğrenciye, gerçeği bildiğinizi sonucunu vermek için yaklaşımda bulunun. Bu, öğrencinin yaramazlığının sonuna kadar yapılmasına izin vermenin, herhangi bir makul inkarı ortadan kaldırmanın ve kimin sorumlu olduğunun ve hangi kuralın çiğnendiğinin öneminin altını çizer.
Eğer emin değilseniz, öğrenciyle yüzleşmeden önce sonuna kadar gidin. Bu adın sizi bir dünya baş ağrısından kurtaracak. Yine de, yukarıdaki öğretmen gibi yüzleşmeden kaçınmak her zaman yeterli olmalabilir. Sonraki iki adım çok önemlidir.
 2. Sözünüzü geçirin
Sizin tarafınızda gerçeği tartışmak için bir neden yok. Nedenini sormak için bir sebep yok. Öğrencinin yalan söylemesine ya da yaptıklarını inkar etmesine izin vermek için de bir neden yok. Basitçe yaklaşın ve “Bir uyarı (ya da mola) aldın. Çünkü üç numaralı kuralı çiğnedin” deyin.
Genellikle söylemeniz gereken sadece budur. Yine de eğer sizin bahsettiğiniz yaramazlığı bildiklerine dair şüpheniz varsa şunu ekleyebilirsiniz: “Fen malzemeleri toplarken Darren’ı tekmeliyordun.”
3. Devam edin
Sonucu bildirdikten sonra topuklarınız üzerinde dönün ve uzaklaşın. Başka bir şey söylenmesine gerek yok. Cevap için beklemek bir tartışmaya davetiyedir. Çünkü siz öğrettiniz, model oldunuz ve sınıf yönetim planınıza göre davrandınız. Öğrenci bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilir. Onları bir kuralı çiğnerken bulduğunuzu bilirler. Sınıfınızda öğrenmeyi ve eğlenceyi sağlayan kuralların kutsal ve tartışılmaz olduğunu bilirler. Onlar tartışmaya girmenin, inkar etmenin ya da şikayetin sonuçsuz olduğunu bilir.
Onlara yapmaları için kalan tek şey, sorumluluğu almaktır.
Önlemek anahtardır
Bizimle iletişime geçen öğretmenlerden çoğu öğrenciler yalan söylediğinde, bağırdığında, öfke nöbeti geçirdiğinde, molaya çıkmayı reddettiğinde ya da diğer agresif kasıtlı hareketleri sergilediğinde ne yapacaklarını bilmek istiyor ve biz bu konuları memnuniyetle kapsıyoruz.
Fakat olanları önlemenin püf noktası başlamaktır. Yukarıdaki üç adımlık strateji mükemmel bir 
Sakince –aslında mesele bu- sonucunu bildirdiğinizde ve sonra uzaklaştığınızda, öğrencilerinizin mesulieyetlerinden kaçındıkları hatırlanması zor bir zamandan bu yana yaptıkları davranışları önlersiniz.
Argümanları ve protestoları önlersiniz. Aldatmacayı ve şoke olmuş yüzleri önlersiniz. Öğretmenler de dahil hayatlarındaki birçok yetişkinde işe yarayan manipülasyonları önlersiniz.
Ve işte asıl mesele:
Yapacağınızı söylediğiniz şeyi yaptığınızda, sorumlulukların üstesinden dürüstçe ve tutarlı bir şekilde geldiğinizde, okulda öğrenme ve eğlence haklarını müdahalesiz, kaossuz ve dramasız bir şekilde koruyarak onları ne kadar önemsediğinizi gösterdiğinizde…
Sizi severler ve bundan dolayı size saygı duyarlar.
 
Kaynak: http://www.smartclassroommanagement.com/2014/11/22/how-to-handle-students-who-lie-and-deny/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol