Öğretmen Diyarı

Yabancı Dil Öğrenmeye Başlamak İçin En Uygun Zaman

Örneğin eski zamanlarda iş yaşamında sadece bir yabancı dil bilmek yeterli olurken, günümüzde ne kadar dil bilirseniz o kadar avantajlı konumlar yakalamaktasınız. Hal böyle olunca da yabancı dil öğrenmenin önemi artmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yabancı dil öğrenmek için en uygun dönem çocukluk dönemidir. Bu dönemde beyin kendini yenilemeye yatkın olduğundan algılar açık olmakta ve çocuklar hem daha rahat öğrenmekte hem de öğrendiklerini de unutmamaktadır. Ancak bebek ve çocuk dönemi olarak adlandırılan bu dönemde de bireyin gelişimsel olarak da öğrenmeye hazır olması şarttır. İyi şekilde yabancı dil öğrenmeye başlamak için en uygun zaman seçilmeli ve bazı kurallara da uyulmalıdır. Bugün bebek ve çocuk eğitimi köşemizde bu konuyu aydınlatıyoruz. Şimdi çocuklara dil eğitimi vermek için uygun zamanı belirleyip ileriki yazılarımızda ise yabancı dil eğitimi nasıl verilir öneriler sunacağız. Bu nedenle bizi takip etmeye devam edin.

Eğitim konusunda her daim gerçek ve bilimsel verilerden yola çıktığımızı hatırlatarak çocukların en iyi dil öğrenme yaşının 2 yaşından ergenliğe kadar ki dönem olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde çocuğun beyni her türlü bilgiyi almaya hazır bir mıknatıs gibidir. Bunun dışında ana dil öğrenimi de bu dönemde gerçekleştiğinden çocuğunuz ikinci bir dili de normal süreç içinde öğrenebilmektedir. Ancak, çocukların dil öğrenme yeteneğinin az olduğu 2-3 yaşından önce çocuğa dil öğretmeye çalışmak sakıncalar doğurmaktadır. Çocuğunuz kendi ana dilini konuşmaya başladığında diğer dilleri de öğrenmesi kolaylaşmaktadır. Yapılan bir diğer bilimsel araştırmaya göre 8-9 yaş grubuna gelene kadar çocukların öğrendiği tüm diller ana dil şeklinde beyne kaydedildiğinden mükemmel şekilde öğrenilebilmektedir. Son ilginç bilgi ise 2 yaşına gelen bir çocuğun 4’e kadar dili aynı anda birbirine karıştırmadan öğrenebildiğidir.

http://agucuk.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim