Öğretmen Diyarı

Velilerle Kişisel İletişim, Okullar İçin Keşfedilmemiş Bir Potansiyel

Öğretmen olarak anne babalara gönderdiğiniz maillerin ya da onları aramanızın işe yarayıp yaramadığını merak ediyorsanız, artık emin olabilirsiniz; işe yarıyorlar. Harvard ve Brown üniversitelerinden araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre öğretmenlerin ebeveynlerle kurduğu bire bir iletişim, sınıflarında başarılı olmak için mücadele eden öğrencilerin ilerleme şansı elde etmesinde önemli bir etkiye sahip. Bu özellikle doğru ve araştırmacılar, öğretmenlerin mesajlarında çocukların gelişmesi için neler yapabileceklerine dair özel mesajların bulunmasını öneriyor.

Düşük maliyetli okul geliştirme stratejilerine yönelik projenin bir parçası olan çalışmada “zorlama içermeyen iletişim müdahalesinin etkileri” incelendi. Ebeveynlere çocuklarına okulda daha fazla destek olma konusunda yardımcı olmayı amaçlayan araştırma Brown Üniversitesi’nden Matthew A. Kraft ve Harvard’dan Todd Rogers tarafından yürütüldü.

Araştırma çok sayıda okulun bulunduğu bir ilçede, derslerindeki başarısızlık nedeniyle yaz programına kalan 453 lise öğrencisi katılımıyla yapıldı. çocuklar ve ebeveynler rastgele üç gruba ayrıldı. Öğrencilerin ebeveynleri rastgele belirlenen üç gruptan birine atandı. Bir gruba haftalık olarak mesajlar gönderildi ve telefonla aranarak, mail ya da SMS ile anne babalara çocuklarının hangi konuda iyi olduğu bildirildi. İkinci gruptaki veliler de haftalık olarak çocuklarının hangi alanda gelişmeye ihtiyacı olduğuna dair haftalık mesajlar aldı. Kontrol grubundaki ebeveynler ise öğretmenlerden hiç mesaj almadı. Dönem sonunda araştırmacılar, anne babaları öğretmenler tarafından mesaj alan öğrencilerin derslerinde başarısısız olma oranının kontrol grubuna göre yüzde 41 daha düşük olduğunu gördü.

Sonuçlardaki farka gelince, araştırmacılar öğrencilerin hangi alanlarda kendini geliştirebileceğine dair bilgileri içeren mesajları alan ebeveynlerin çocuklarının daha yüksek geçme oranına sahip olduğunu söylüyor. Çalışmaya katılanlara yapılan anket sonuçlarına göre bu öğrenciler aileleriyle okul ve dersler konusunda daha düzenli ve derinlemesine konuşuyor. “Anlamlı kanıtlar bulduk” diyen araştırmacılar, şunları söylüyor: “Sınav sonuçlarında ölçülebilir bir artışın görüldüğü gelişme durumundaki öğrenciler, çocuklarıyla hangi alanda gelişmeye ihtiyaç duyduklarını konuşan ebeveynlerin çocuklarıydı.”

Araştırmacılar ayrıca, öğretmenlerin mesajlarının çocukların gelişmesi için özellikle eyleme dönük olduğunu, bunun da anne babaların kaçırılan sınav vb. gibi durumları kontrol etmesine odaklandığını kaydediyor.

Sonuç olarak Kraft ve Todd, bulguların birçok okulda “öğretmen-ebeveyn iletişiminin birçok okulda henüz keşfedilmemiş bir potansiyel olduğununu” vurguladığın belirtiyor. Ayrıca bu uygulamanın okulları geliştirmeye yönelik diğer girişimlere kıyasla çok daha ucuz olduğunu belirtiyorlar. Yaptıkları kaba hesaplamaya göre, araştırmada kullandıkları çalışmaya benzer bir iletişim programının maliyeti, öğretmenlerin ek mesai ücretleri dahil 2 bin 320 dolar civarında.

Kaynak: http://blogs.edweek.org/teachers/teaching_now/2015/05/   study_teacher_outreach_to_parents_boosts_student_performance.html?cmp=RSS-FEED

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol