Öğretmen Diyarı

Velilerimizi 1. Sınıfa Nasıl Hazırlayabiliriz?
Çocuğu 1. sınıfa başlayacak velilerimiz çok büyük heyecan ve telaş içinde olup, çocuklarından daha fazla endişe taşıyabiliyorlar. Çocukları, çevrelerinde araştırıp, soruşturup kendileri için ideal olduğu kanısına vardıkları öğretmenlerin sınıfında yer alamayınca ise bu endişeler çok daha büyüyerek öğretmenlere ve öğrencilere olumsuz olarak yansıyıp, büyük bir problem yumağı halini alabiliyor. Bazı velilerimiz ise tüm eğitimlerimize, tecrübelerimize rağmen kendilerini öğretmenden daha öğretmen hissedip, bizleri her konuda yönlendirmeye, eleştirmeye, yönetmeye çalışabiliyorlar.

Öğretmenler etkin ve başarılı öğretmen-öğrenci-veli işbirliği ortamı oluşturmak için neler yapabilir?
Mutlaka Veli Toplantısı Yapınız.

 
Velilerimizle yapacağımız ilk veli toplantısı çok çok önemlidir. Düzenleyeceğimiz veli toplantısında velilerimizle aşağıdaki bilgileri paylaşmak, hem velilerimizi rahatlatacak hem de sağlıklı bir iletişim için ilk adımları atacaktır:

Eğitim öğretim işinde uzman bizleriz.
Bu konuda yeterli bilgi, beceri, donanım ve tecrübeye sahibiz.

Çocuklarınız için en iyisini isteriz ve bunun için yüreğimizi, emeğimizi sonuna kadar kullanırız.
Bizler de birer anne, baba, kardeş olarak, kendi çocuklarımız için arzuladığımız öğretmen profilinin gerektirdiği davranışları, sizlerin çocukları için sergileriz.

Her öğretmenin kişilik yapısı, uygulamaları, bakış açısı, öğrenci profili farklı olabilir. Bu nedenle öğretmeninizi kulaktan dolma bilgilerle başka öğretmenlerle karşılaştırmak doğru değildir, öğretmeninizle olan ilişkinizi bozar. Dışarıdan bir kişinin, sizin anneliğinizi, taktir ettiği bir başka anneyle kıyaslayıp, bununla sizi rahatsız etmesini düşünerek, empati kurabilirsiniz. Karşılıklı sevgi, saygı, güven ve özveri sınırları içinde yürütülen bir ilişki de en fazla kazançlı olan sizlerin çocukları olacaktır.
Öğretmenin uyarılarını ya da tavsiyelerini dikkatle dinlemek ve zamanında ciddiye almak, çocuğunuz için büyük kayıpların oluşmasını engelleyecektir. Şu an karşımda birbirinden farklı n tane kişilik bulunmakta. Bir sınıf öğretmeni olarak hepinizi saygıyla dinlerim ve her zaman iletişime açığım. Ama takdir dersiniz ki bu kadar farklı kişiliğin, farklı isteklerini yerine getirmem mümkün olmayacaktır. Bu nedenle sınıfımızın lideri olarak alacağım kararlarda yanımda olmanız, gerektiği durumlarda görüş alış verişinde bulunarak yeni düzenlemelere gitmemiz çok daha sağlıklı olacaktır.

Bugünden itibaren sizlerle kocaman bir aileyiz ve dört yıl sürecek bir yolculuğa çıkıyoruz. Her ailede olduğu gibi bizlerde de fikir ayrılıkları, anlaşmazlıklar olabilir ve bu gayet normaldir. Önemli olan birbirimizi saygı çerçevesinde dinlemeye, anlamaya çalışmaktır. Ufak problemleri büyütmemeli, kendi aramızda çözmeli, zaten yoğun ve yorucu hayatlarımızı daha zor hale getirmemeli, sınıf enerjimizi düşürmemeliyiz.

İhtiyaç duyduğunuz her konuda, her zaman yanınızda olabilmek için elimden geleni yapacağım. Sizlerin de çocuğunuzun başarılı, sağlıklı ve mutlu bir ilkokul süreci için elinizden gelenin en iyisini yapacağınıza inancım sonsuz. Çocuklarınızla ilgili her konuda rahatlıkla benimle iletişim kurabilmeniz için hepinize telefon numaralarımı vereceğim. Ancak benim de okul hayatım dışında bir ailem, sorumluluklarım ve sosyal yaşantım olduğunu unutmayarak uygun saatlerde aramanızı ve paylaşmak istediğiniz konuyu en net şekilde iletmenizi sizlerden bekliyor ve rica ediyorum.


Sınıf kurallarımız içinde sizi ilgilendiren derse zamanında gelme, öğrenciyi sınıfa kadar çıkarmama, dersi çok acil durumlar dışında bölmeme, öğrencinin okula gelmemesi durumunda öğretmeni haberdar edip, bilgi verme gibi konularda hassasiyet göstermeniz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için çok büyük önem taşımaktadır.
Velilerinize Mektup Yazabilirsiniz.
Velilerimize, 1.sınıfta akademik başarıyı, sosyal ve duygusal gelişimi, okul kültürüne uyumu olumlu ve olumsuz yönde etkileyen tüm etkenleri, basit ve anlaşılır bir dille, samimi bir biçimde ifade eden bir mektup yazabiliriz. Yazdığımız bu mektup onların kaygı düzeylerini azaltacak, çocuklarına daha bilinçli ve doğru şekilde yardımcı olmalarını sağlayacak, öğrencilerimiz ve bizim için çok yoğun ve yorucu olan bu süreci daha rahat bir şekilde geçirmemize yardımcı olacaktır.

Velilere Kendinizi Anlatabilirsiniz.
Velilerimiz çocuklarının öğretmenini merak edip, okul çevresindeki esnaftan, tanıdık öğretmenlerden, önceki velilerden bilgi toplamaya çalışmaktalar. Onlara kendimizi en doğru biçimde biz tanıtabiliriz. Kendi uygun gördüğümüz sınırlar içinde kendimizi tanıtan bir mektup yazabiliriz. Öğrenim hayatımızdan, ailemizden, aldığımız eğitimlerden, mesleğimize ve hayata bakış açımızdan, birlikte yapmayı planladığımız çalışmalardan vb. bahsedebiliriz.

Velilerinizden de Çocuklarını Anlatan Bir Mektup Yazmalarını İsteyin.
Velilerimizden, bir anne baba gözüyle çocuklarını bizlere anlatan, tanıtan bir mektup yazmalarını rica edebilir ya da bizim için önem taşıyan ve bilmemizde fayda olduğuna inandığımız bilgileri soran matbu bir form düzenleyip, doldurmalarını isteyebiliriz. Öğrencilerimiz hakkında mutlaka bilmemiz ya da önlem almamız gereken özel durumlar (anne- baba ayrılığı, ekonomik durumdaki yetersizlik vb.) ya da sağlık problemleri (sürekli kullanılan ilaçlar, vücut cihazları, alerjik durumlar vb.) bulunabilir. Bu bilgilere ilk günden sahip olmamız çok önemlidir.

Öğrenci Tanıma Formlarını Okul Açılmadan Hazır Edin.
Veli ve öğrenci tanıma formlarımızı okul açılmadan önce hazırlayıp, çoğaltarak ilk gün dağıtmamız önemlidir. Anne ve babanın telefon numaraları ve adreslerinin yanında anne ve babaya ulaşılamaması durumunda ulaşılabilecek 3.bir kişinin, yakının adını- soyadını, telefon numarasını ve adresini de almak acil durumlar için gereklidir.

İhtiyaç Listesi Hazırlayın.
Eğitim- öğretim süreci boyunca ihtiyaç duyacağımız araç- gereçleri, özellikleriyle birlikte açıklayan ihtiyaç listemizi okul açılmadan hazırlayıp, çoğaltarak velilerimize sunmak, ilk günlerin yoğunluğunda bizleri rahatlatacaktır.

Velileri Okula Entegre Edin.
Özellikle 1. sınıf çalışmalarında veli desteği ve katılımı daha büyük önem taşır. Sınıf etkinliklerimize velilerimizi de davet edebilir, onların iyi oldukları konularda bilgi ve becerilerinden yararlanabilir, öğrencilerimize farklı bir çalışma ortamı hazırlayabiliriz. Bu nedenle velilerimizle yürütebileceğimiz çalışmalar, etkinlikler hakkında araştırmalar yapıp, daha sonra velilerimizin özelliklerini tanıdıkça kimlerin, hangi konularda yardımcı olacağını belirleyebilir; onların da fikirlerini alarak planladığımız çalışmalara eklemeler yapabiliriz.

Cuma Günleri Özel Notlar Hazırlayın.
Velilerimize, cuma günleri hafta boyunca yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi veren ya da iletmek istediğimiz mesajları içeren notlar yollayabiliriz. Bu notlar velilerimizle olan ilişkimizi güçlendirecek, birbirimizi daha kolay anlamamıza yardımcı olacak, aramızdaki güven bağını güçlendirecektir.

Kısa Bağlantı : http://blog.classloom.com/tr/velilerimizi-1-sinifa-nasil-hazirlayabiliriz/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim