Öğretmen Diyarı

Velilere İlk Gün Önerileri!
İlk defa okul ortamına giren çocukların kaygılanması, öğretmeni ve arkadaşları ile iletişim kurmaması olağan durumlar olarak karşılanıyor. 

Hatta okula yeni başlayan öğrencilerin ağlama reaksiyonu göstermesi bile çok olağan durumlar. 
Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aslı Karamuk, bu konu hakkında velileri uyardı. İlk gün bunlar normal ama devam ediyorsa destek alın! dedi.


Karamuk, "Bir yanda sınıf dışında olmanız gerektiğini vurgulayan öğretmen, diğer yanda gözleri yaşlı çocuğunuz ve arada kalan siz. Neyse ki yalnız değilsiniz. Çünkü okul koridorlarında sizinle aynı cümleleri 'Aslında bizimki 2 senede anaokuluna gitti', 'hiç böyle yapmazdı' veya 'geçen yıl hiç ağlamamıştı' diyen birçok anne babaya rastlıyorsunuz" diyerek ailelere telkinlerde bulundu. 

 

Akabinde "Birinci sınıfa uyum sürecinde çocuklara biraz zaman vermek ve 'sen artık abi, abla oldun, büyüklerin okuluna gideceksin' gibi söylemlerle yaklaşmamak gerekir. Daha üç ay önce anaokuluna giden çocuklarımızın ilköğretime geçtiler diye bir anda büyümelerini beklemek haksızlık olacaktır. 

Okulun ilk gününde yaşanabilecek sorunları en aza indirmek mümkün. Okulun fiziksel şartları çocuğa daha önceden tanıtılmalı, anaokulundan nasıl farklı olacağı, neler yapacağı konuşulmalı. Okulun diğer öğrencileri gelmeden yapılan oryantasyon programına katılmasına özen gösterilmeli ve öğretmenleriyle tanıştırılmalı." diyerek velilere önerilerde bulundu. 


Karamuk, alışma döneminin uzun sürmesi ve şüphelerin olması durumunda bir uzmana danışmanının ve yardım almanın doğru olacağını da belirtti.


Kaynak: Kpsscafe.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim