Öğretmen Diyarı

Uzmanlardan velilere karne uyarısı: Bunları yapmayın!
 Eğitim döneminin bitmesine sayılı günler kala bazı öğrencilerde kırık not paniği başladı. Uzmanlar, çocukların akranlarıyla kıyaslanmaması gerektiğini belirterek ebeveynleri uyardı: “Baskı yapmadan çözüm odaklı planlar geliştirin ve oyun oynamayı engellemeyin”  

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yaz tatili dönemi yaklaşırken karnesinde kırık not bekleyenleri de korku sardı. Bu süreçte ebeveynlerin yapacağı hataların çocukların kişisel gelişimlerine zarar verebileceğini belirten İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar nasıl bir yol izlemesi konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Kötü olan karne için öncelikle üzerinde durulması gereken ihtimalleri göz önünde bulundurmak gerektiğine dikkat çeken Koçkar, şu bilgileri verdi:

Örnek Model Seçilmeli

*Bu karne ebeveyn için sürpriz ise ciddi bir sorun var demektir. Ebeveyn bu noktada çocuğun genel gidişatıyla ilgilenmemiş olabilir. Çocuk ebeveyne doğru bilgiler de vermemiş olabilir. Belki de evde bir karmaşa hakimdir. Okul görüşmeleri yapılmalı ve danışmanlık alınmalı.

* Alınan karne ebeveynin bildiği ve beklediği bir durum ise endişe edilecek bir şey yok. Herkes konu ile ilgili bilgi sahibi olduğu için bilinçli biçimde çözüm odaklı düşünülmeli.

*Çocukta dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu veya özgül öğrenme bozukluğu olup olmadığının ayırt edilebilmesi için çocuk ruh sağlığı uzmanına başvurulmalı.

*Çocuğun geleceğe dair bilinç kazanması için çeşitli meslek gruplardan kişilerle konuşması sağlanmalı. Ergenin kendisine örnek alabileceği sağlıklı bir model ile iletişimde olunmalı.

*Muhakkak her çocuğun başarılı olduğu bir alan vardır. İyi notların üzerinde durulmalı. Çocuğa başarı duygusunu yaşatılmalı. Böylece iyi olunmadığı alanlarda daha net çaba gösterilir.

*Çocuk hiçbir surette akranları, kardeşleri vb. kişilerle değil, kendisinin önceki durumuyla kıyaslanmalı.

*Ne olursa olsun, çocuğa sevildiği bilgisi hissettirilmeli. “Seni, olduğun gibi seviyorum, yaptığın ya da yapmadığın hiçbir şey sana olan sevgimi değiştiremez” gibi sözler söylenmeli.

*Çocuğun kişiliğine yönelik asla eleştiri yapılmamalı. Davranışa dair planlama gerek. “Sence bu dönem hangi dersler senin için en zor olanlarıydı? Bu konuda nasıl bir plan yapabiliriz?” gibi sorularla çözüm odaklı bir plan geliştirilmeli.

Oyunlar Kısıtlanmamalı

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, derslerde başarı göstermemiş olan öğrencilerin de başarılı öğrenciler gibi tatilde bol miktarda oyun oynaması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Oyun çocuğun işi ve kendisini ifade etme aracıdır. Çocuğun oyununa ebeveynin de katılması gerek. Ebeveyn ile günde 20-25 dakika oynanması, günde 2 bardak süt içilmesinden bile önemli. Sütten alınan kalsiyum diğer gıdalardan da alabilir ama ebeveyn ile oyun oynamak sayesinde kazanılacak bilişsel ve sosyal katkı başka bir yerden sağlanamaz.”

Ödül Sözleri Tutulmalı

Başarı ile birlikte verilen ödül sözlerinin de tutulması gerektiğine vurgu yapan Koçkar “Tutarlı ve güvenilir ebeveynlik sergilemek açısından bu önemli. Ancak başarma duygusu yeterli bir ödül olmalıdır. Dış desteğe ihtiyaç duyan çocukların müze, kütüphane, tiyatro, bilim ve sanat atölyelerine götürülmesi de düşünülebilir” açıklamasında bulundu.

Notların Zeka ile İlgisi Yok

Karne notlarının zeka ile ilgili olmadığına da vurgu yapan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar; “Karne notları düzenli, tutarlı ve sabırlı biçimde çalışma ile ilişkilidir. Zeki bir çocuğun, derslerde hayaller kurup evde kitabın kapağını açmadığı durumda düşük not alması nasıl mümkünse, bilişsel kapasitesi ortalamanın altında olan bir çocuğun da yoğun biçimde çalışmak suretiyle başarılı olması mümkündür” diye konuştu.

Bilgiler Kapalı Verilmeli

Koçkar, bazı öğretmenlerin çocukların ortasında karne vermesini de eleştirerek  “Karneler kapalı biçimde çocuklara iletilmeli, çocuklar da karnelerini evde açmalıdır. Böylece iyi ya da kötü bir karşılaştırma söz konusu olmayacaktır” dedi.

Kaynak: 
www.egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim