Öğretmen Diyarı

Uzman-Başöğretmenlik ve öğretmen rotasyonu

MEB Öğretmenlik Kariyer Basamaklarını yeniden düzenleyecek bir çalışma içerisinde.Güzel bir gelişme, tabi ki içi doldurulabilirse. 

Zira üzerinden yaklaşık 10 yıl kadar geçen eski uygulama yarardan ziyade faydası görülmeyen ve ciddi haksızlığa yol açan biruygulamaydı.

 

Danıştay iptali ile sonuçlanan ve bir daha yapılamayan sınav neticesinde ‘Atı alanÜsküdar’ı geçti’ ve eşitsizlik zemini üretildi.

 

Hakkı kazanan öğretmenler elbette çalışarak ya da yüksek lisans kazanımları neticesinde elde ettiler uzman öğretmenliği. Onlara verilen bir ayrıcalık olmadı bu durum. 

 

Fakat bir daha yapılmayan bir uygulama diğer öğretmenler açısından atamalarda puan dezavantajı yaşamaları ve her ay belirli bir miktar maaş kaybı olarak adaletsiz bir zemin oluşturmuş durumda.

 

Ayrıca, kariyer basamaklarından amaçlanan uzman ve başöğretmenliğin eğitimde performansıartırıcı, geliştirici ve motivasyon unsurlarını öne çıkarmasıydı. Bu amaç pratiğe hemen hemen hiç yansımadı. Bu öğretmenlerin farkı okullarda daha hissedilebilir olmalı ve diğer öğretmenleri geliştirici çalışmalara öncülük etmeliler beklentisi gerçekleşmedi.

 

Dershanelerin kaldırılması ya da dönüştürülmesinin konuşulduğu bir ortamda en büyük engel ‘öğretmen niteliğidir’ kanaatindeyim. Zira öğretmen açığı giderilebilir, derslik ve okul sayıları daha da artırılabilir, teknolojik donanım sağlanabilir ve müfredat uyarlanabilir. Mevcut iktidar bualanlarda başarılı uygulamalar gerçekleştirmekte. Yine de ciddi bir yol katetmesi gerekmekte.  Bütün bu kriterler azami düzeyde sağlansa bile ‘öğretmen performans sistemi’ uygulanamadığı sürece kalıcı reformlar mümkün değildir.

 

İktidarın ‘öğretmen kariyer basamakları’ ve ‘öğretmen rotasyonu’ hazırlığı içerisinde olduğunu görmekteyiz. Temennim, eğitimde ‘okul dinamizmi’ ve  ‘sürekli gelişim’ kavramları açısından önemli gördüğüm bu uygulamalar açıklanmadan önce çok sayıda paydaştan görüş alınması. Zira bazen ‘reform’ olarak görülen hususlar ‘mağduriyet’ unsuru olabiliyor.  Öğretmen rotasyonunun il içinde ve bölge sistemi uygulanarak yapılması kanaatindeyim. Çünkü, burada aslolan bir öğretmenin aynı okulda sadece hizmet puanına bağlı yıllarca çalışmasını önlemektir. Fakat öğretmenleri mevcut sosyo-ekonomik yapı içerisinde uzaklara savurmanın da ciddi bir hata olacağı kanaatindeyim.

 

                                                                                                               Halil Yaşar YILMAZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
aysun günaydın 2 yıl önce

çok güzel ve hayırlı bir uygulama olacağı kanaatindeyim,inşaallah en kısa sürede uygulamaya geçer,hatta bir okulda 5 yılını doldurmuş olanları bir an önce 2. öğretim yılında bile rotasyona tabi tutmalılar