Öğretmen Diyarı

Üstün zekalı çocuklar kime emanet?

Ayla ÖZDEMİR/SÖZCÜ EĞİTİM


Uzmanlar, üstün zekalı ve yetenekli çocukların kapasitelerine uygun eğitim almamaları durumunda hem bu yeteneklerinin köreleceği hem de psikolojik olarak sıkıntıya düşebilecekleri konusunda uyarıyor.


Dünya Üstün Yetenekli Çocuklar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Wu Tien Wu: “Üstün Zekalı çocuk, yaşıtlarından farklıdır. O büyünce ya EINSTEIN gibi dünyaya faydalı bir bilim adamı ya da HİTLER gibi bir diktatör olur.” diyor.


Üstün zekalı çocukların eğitimiyle ilgili bir politika oluşturamayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise ‘etiket’ derdinde!


Bakan Avcı, her fırsatta “üstün zekalı çocuklar” tanımlamasını doğru bulmadığını vurgulayarak “üstün zekalı çocuklar” yerine “özel yetenekli çocuklar” denilmesini istiyor.


Bu etiket öncelikle, etiketi yapıştırdığımız çocuklarımızı yaralıyor” diyen Bakan Avcı, bu çocukların kendilerine uygun eğitim alamadıklarında ülkenin neler kaybedeceğini nedense hesaplayamıyor!


4+4+4 KURBANI OLDU!


Bu çocuklar için önemli bir eğitim hamlesiydi Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu’nda başlatılan proje. İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF), Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladı ve bu çocukların eğitimi için bu devlet okulu seçildi.


Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu, üstün zekalı çocuklara eğitim veren tek devlet okulu iken 4+4+4 düzenlemesinin kurbanı oldu.


Okulun öğrenci ve velileri günlerce eylemdeydi. Projenin ayakta durabilmesi için çırpındılar ama bu çırpınışlar sadece Bakan Avcı’nın eleştirilerine maruz kaldı.


Avcı, orada taşınan pankartların çocukların nasıl yaralandığının somut örnekleri olduğunu söyleyerek eğitimleri (!) konusunda önemli bir adım atmış oldu!


Üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü tek devlet okulu olan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu’nun öğrenci ve velileri, okullarının kademeli eğitime geçmesi ve öğrencilere yeteneklerine göre eğitim veren projenin sona ermesini protesto etmişlerdi.


Ellerinde pankartlarla “üstün zekalı çocuklar kime emanet‘ diye soran ve projemi sona erdirme diye haykıran veli ve öğrencilerin sesi Milli Eğitim tarafından ne yazık ki duyulmadı!


Şu anda Türkiye’de üstün zekalı çocuklara eğitim verebilecek tek okul Gebze’de bulunuyor. TEVİTÖL ilköğretimden sonra öğrenci seçiyor ve bu çocuklara özel lise eğitimini doğayla içiçe bir ortamda sunuyor.


KAYBOLAN ÜSTÜN ÇOCUK OLMASIN!


Özel eğitimin önemini kavrayamamış ve üstün zekalı çocuklara yönelik henüz bir politika belirleyememiş olan Milli Eğitim Bakanlığı, etiketle uğraşmak yerine bu konulara el atmalı.


Geleceğin liderlerini, büyük iş adamlarını veya insanlığa hizmet edecek büyük buluşları gerçekleştirecek bilim adamlarını yetiştirmek için ve beyin göçünü önlemek için çabalamalı.


Bu konuda özel bir eğitime tabi tutulmadıklarında ve geri plana itildiklerinde kaybolup gidebilen bu öğrencilere Milli Eğitim adına sahip çıkmalı.


Bu yüzden MEB; üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların etiketinden çok, bunlar için en iyi nasıl bir eğitim uygulayabilirimin gayreti içerisinde olmalı.


Demokraside eşit fırsat aynı fırsat anlamına gelemez, gelmemelidir de. Jefferson’ın dediği gibi, eşit olmayan insanlara eşit muamele etmek kadar eşitliğe aykırı bir şey olamaz!


Sözcü Eğitim olarak soruyoruz Üstün zekalı çocuklar kime emanet?


Bu soruyu Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı’nın önerdiği şekilde de soralım:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol