Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenlik Karmaşası!

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli Öğretmenlik ders saati karşılığı maaş hesaplanması yapılan bir öğretmenlik çeşididir. Ülkemizde kadrolu öğretmen ataması yeterli sayıda yapılmamasından ötürü uzun yıllardır zaman zaman öğretmen açığının giderilmesi için boş olan öğretmen kadrolarına ücretli öğretmen alınmaktadır. Lise, Meslek Yüksek Okulu, Önlisans mezunu ve Lisans mezunu olan herkes ücretli öğretmenlik yapabilir.

 

Bu sistemin yasal dayanağını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 89. maddesi oluşturuyor. Söz konusu maddede, “Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir.” ifadesi yer almaktadır.

 

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ücretli öğretmenler il veya ilçe milli eğitimine başvuru yaparak görevlendirilen öğretmenlerdir. Ücretli öğretmenlik yapabilmek için gerekli evraklarla birlikte il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvuru yapmak gerekiyor. İstenecek belgeler il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine göre farklılık gösterebilir.

 

Bazı il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri başvuru işlemlerini internet üzerinden online olarak alabilmektedir. Başvuru sonucuna göre daha sonra evrakları isteyebilmektedir.

 

Sizden istenecek ortak belgeler; İl veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinden temin edebileceğiniz başvuru formunu doldurmanız, sağlık raporu (sağlık ocağındaki aile hekiminden alınabilir), erkek adaylar için askerlik durumunu gösteren belge, nüfus cüzdanı fotokopisi, diplomanın fotokopisi aslını da giderken yanınızda bulundurun ve KPSS sonuç belgesi istenmektedir. Detaylı bilgiyi başvuru yapacağınız il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinden alabilirsiniz.

 

Ön lisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Normal koşullarda yapamazlar. Fakat ülkemizin bazı bölgelerinde öğretmen açığını kapatmak pek mümkün olmuyor. Lisans mezunu ücretli öğretmenlerle kapatılamayan açık kontenjanlar ön lisans mezunları ile kapatılabiliyor. Öncelik sırasına göre yazarsak; eğitim fakültesi - diğer lisans mezunları - ön lisans mezunları…

 

Ücretli Öğretmen Aylık Ne Kadar Maaş Alıyor?

 

  Ücretli öğretmen girdiği ders saati başına ücret almaktadır. Yani günde 6 saat derse giren bir ücretli öğretmen hafta da 6×5=30 saat, ay da ise 30×4= 120 saat olmaktadır.

 

2012 Yılı Örnek Maaş Bilgileri:

 

Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar : 904,21 TL (Ocak – Haziran Dönemi)

Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar : 937,72 TL (Temmuz – Aralık Dönemi)

2013 Yılı Örnek Maaş Bilgileri:

 

Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar : 970,76 TL (Ocak – Haziran Dönemi)

Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar : 1006,66 TL (Temmuz – Aralık Dönemi)

2014 Yılı Örnek Maaş Bilgileri:

 

Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar : 1.013,59 TL (Ocak – Haziran Dönemi)

Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar : 1.013,59 TL (Temmuz – Aralık Dönemi)

 

kpsshaberleri.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim