Öğretmen Diyarı

Türkiye\'nin eğitim sorunu, aslında bir öğretmen kalitesi sorunu.

Öğretmen kalitesi

Zaman zaman atanmak isteyen öğretmen adaylarından elektronik mektuplar geliyor. Aralarında örgütlenip sosyal medyada kampanya yürütenler de var.

 

Genellikle herhangi bir branşta atama talep eden eğitim fakültesi mezunları. Bizlerden her branşta öğretmen istihdamı planlaması yapan bir bakanlık varken, "şu branşa daha fazla öğretmen alın" dememiz bekleniyor. Tuhaflık, böyle bir desteğin köşe yazarlarından beklenmesinde değil, öğretmen adaylarının kamuoyu baskısı ile kendi branşlarından daha fazla öğretmenin istihdam edilebileceğini düşünmelerinde. Okulların hangi branşta ne kadar öğretmen istihdam etmesi gerektiğine, ancak eğitim planlaması yapanlar karar verebilirler. Bu planlama ile ilgili bir sorun varsa, o zaman onu dile getirmeleri gerekmez mi?

Eğitim konusunda yazdığım son birkaç yazıya, özellikle eğitim camiasından şaşırtıcı tepkiler aldım. Öğretmenler çok büyük bir camia. Nisbeten örgütlü sayılırlar. Doğal olarak kimse bu etkili kamuoyunu karşısına almak istemiyor..

.............................
Mümtaz'er Türköne

m.turkone@zaman.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Darth Vader 2 yıl önce

Sayın yazar, yazdığınız yazıya göre atanan öğretmenler bir gecede kaliteli mi oluyorlar, atanamayanlar kalitesiz mi? 50-60 ile atanan kaliteli mi? Ya da sen atanana kadar kadro diye yazarken, atanınca Hem Kadrolu Hem Öfkeli 2 mi oldun ?

Avatar
mehmet 2 yıl önce

haa kaliteyi bu sistem mi belirleyecek.. bide nasıl bir sistem var hayret doğrusu hergün brşey çıkarıyorlar.. kendi beceriksizliklerini öğretmenlere yüklemesinler.. neden eğitimde istikrar yok.. bunun sebebi öğretmenler mi..?? yoksa sürekli değişen bakanlar mı..??

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim