Öğretmen Diyarı

Türkçe Kürt masalları taslak müfredata girdi !

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU


Öğretmenler, akademisyen, uzman, öğrenci görüşlerinin alınmasının arıdından taslak müfredat, Talim ve Terbiye Kurulu kararı olarak Milli eğitim Bakanı'nın onayına sunulacak.


Mezopotamya masalları


İlköğretim 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için hazırlanan Türkçe dersi öğretim programında, derse ilişkin ders kitabı hazırlanmasında kullanılabilecek metin önerileri tablo halinde sıralandı. Tabloda, Kitaplar için Yücel Feyzioğlu'nun derlediği masallardan da yararlanılabileceği belirtildi. Almanya'da yaşayan Feyzioğlu, Kürt ve Süryani masallarının da aralarında olduğu Mezopotamya masallarını derliyor.


Feyzioğlu, Kürt ve Süryani masallarının anaokul ve ilkokul çocuklarına Türkçe olarak öğretilmesini ve okutulmasını 19. Milli Eğitim Şurası'nda da önermiş, öneri kabul edilmişti.


Zarifoğlu programda


Taslak müfredatta, Necip Fazıl Kısakürek, Cahit Sıtkı Tarancı, Faruk Nafiz Çamlıbel gibi şairlerin yanı sıra, kitap yazımında Cahit Zarifoğlu'nun şiirlerinden de yararlanabileceği belirtildi. Avcı, 2013-2014 eğitim-öğretim yılının açılışında ilkokul 2. sınıf öğrencilerine Zarifoğlu'nun şiir kitaplarından bir seçki hediye etmişti.

Milliyet
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim