Öğretmen Diyarı

Tüm okulların tam gün tam yıl kapsamına alınması gerekmektedir
 
Bu faaliyetler mezkür madde de;

"MADDE 156-(1) Tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamında;

a) Ders yılı süresince, hafta içi günlerde çalışma saatleri dışındaki sürelerle hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatillerinde gerçekleştirilen eğitim ve öğretim hizmetleri,

b) Okullarda yapılan ikili öğretim, gibi etkinlikler yapılır.

c) Açık öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin yüz yüze eğitim uygulamaları,

ç) Telafi eğitimi uygulamaları,

d) Okulda yapılan staj çalışmaları,

e) Özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri, üretici konuma getirmeye yönelik düzenlenen mesleki eğitim,

f) Okullarda açılan hayat boyu eğitime yönelik kurslarla her türdeki mesleki kurslar,

g) Okullarda yapılan çıraklık ve kalfalık eğitimi ile iş pedagojisi kursları,

ğ) Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarıyla yapılan proje ve protokoller çerçevesinde yapılan yaygın eğitim faaliyetleri,

h) Programlarının özelliğine göre günlük çalışma saatleri dışında akşamları, hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatilinde sürekli hizmet verilen alanlarda okulda yapılan eğitim ve öğretim gibi etkinlikler yapılır.

(2) Yarıyıl ve yaz tatilinde işletmede yapılan staj çalışmaları tam gün tam yıl eğitim kapsamında değerlendirilmez. hükümleri ile belirtilmiş olup bu hükümlere göre tam gün tam yıl kapsamına alınacak okullar belirlenmektedir.

Bu faaliyetler içerisinde örneğin liselerin, geçtiğimiz yıllarda tam gün tam yıl kapsamına alınma talepleri yukarıda yer verilen faaliyetler olmadığı gerekçesiyle bakanlığınızca reddedilmişti.

Fakat, Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının başlaması ile yukarıda yer verdiğimiz faaliyetlerden "156-(1)-a) Ders yılı süresince, hafta içi günlerde çalışma saatleri dışındaki sürelerle hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatillerinde gerçekleştirilen eğitim ve öğretim hizmetleri," faaliyeti liselerde gerçekleştiğinden liselerin tam gün tam yıl kapsamına alınmaması için hiç bir neden kalmamıştır.

Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları uygulamaları kapsamında okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azami derecede yararlandırılmasına imkan verilerek, okulların hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dahil olmak üzere gerektiğinde 07.00-24.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurulmaktadır.

Fakat, bu uygulamaların yapıldığı ilköğretim ve ortaöğretim okulları tam gün tam yıl kapsamına alınmamaktadır.

İlgi Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumların iş ve işlemlerinin yürütülmesi hakkında düşülen tereddütler ile ilgili Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü 22/12/2014 tarih ve 6754892 sayılı yazısı ile Tam gün, tam yıl uygulama yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasından dolayı, bu uygulamanın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 154, 155 ve 156 maddeleri hükümlerine göre yapılmasını istemiştir.

Bu nedenle de, ortaöğretim (Anadolu Liselerinin) ve ilköğretim kurumlarında ki destekleme ve yetiştirme kurslarının faaliyeti nedeniyle, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 154, 155 ve 156 maddeleri hükümlerine göre ortaöğretim ve ilköğretim kurumlarının da tam gün tam yıl kapsamına alınması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel


www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim