Öğretmen Diyarı

TEOG Türkçe Sorularına Kısa Bir Bakış

Bu yıl da aynı soruyu yine soruyorum. Sınav hazırlamak elbette zor bir süreçtir. Konu dağılımını yapmak, uygun soruları seçmek, metinlerin çocuğa uygunluk düzeyini belirlemek, soruların zorluk derecelerini belirlemek… zor iştir kısacası sınav hazırlamak. Hele hele tüm yurtta uygulanan bir sınavda ince eleyip sık dokumalı en küçük bir düşünce ayrımına yer vermeyecek sorular hazırlanmalıdır. Hatalı bir soruyu sınava koymayı bir yana bırakın yanıtlar üzerinde tartışmaya bile yer vermemelidir iyi bir sınav. Geçen yıl uygulanan TEOG’da iptal edilen soruları gördükten sonra ne kadar da kılı kırk yararak bir sınav hazırladıklarını gördük(!)

 

Bu yıl uygulanan birinci TEOG Türkçe soruları hakkında ne yazık ki sınavı hazırlayanlar için övgü dolu sözler söyleyemeyeceğim. Yeni bir soru oluşturmak daha önceden sorulmamış olanı sormak yeni bir şeyler yaratmak zordur, bunu anlayabiliyorum ancak daha önceki yıllarda uygulanan sınavlarda kullanılmış soru tarzlarının birebir alınmasını çok da anlayamıyorum. Sorular sekizinci sınıf kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış, belki de tek elle tutar yanı budur sınavın. Onlarca öğrencinin eşit puanlarla lise kapılarında beklediği göz önünde bulundurulursa soruların ölçerliğinin daha iyi olması gerekirdi.

 

Paragraf soruları oluşturulurken seçilen metinler daha önceki sınavlarda olduğu gibi yine “çocuk edebiyatı” “çocuğa görelik” kavramlarının yanından bile geçmiyor. Bir de ısrarla “kelime” sözcüğünü kullanmalarını anlamıyorum sınavı hazırlayanların. Dilimize yerleşmeyen Türkçe karşılıklar var bunlar anlaşılabilir ancak “sözcük” sözcüğü dilimize yerleşmiş bir sözcüktür. Bu sözcüğün yerine “kelime” sözcüğünün kullanılmasının gereksiz bir ısrar olduğunu düşünüyorum.

 

Ağırlıklı olarak anlam bilgisi konularından oluşan sınavın niteliğini bir yana bırakırsak kolay ve orta zorlukta sorulardan oluşan bu sınav yine onlarca öğrencinin eşit puanlar alarak saçma sapan ölçütlerle bir lise belirlemesine neden olacak.

 

YAZAR ENGİN AKALIN

 

otekiyuz.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim